Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Fotbal v Adamově
Adamovský fotbal a zdejší strojírenský podnik byly nádoby spojité již od 9. března 1930, kdy byl na popud ředitele závodu Antonína Titla založen sportovní klub SK Adamov. Původcem založení SK Adamov byl bývalý známý hráč SK Židenice Josef Mašek, který byl do Adamova přeložen pracovně. V této době a v dalších letech byl předsedou klubu lesní správce Barča. Prvním hřištěm, na kterém se v Adamově začalo hrávat, bylo hřiště vedle zámečku (číslo popisné 104), který patřil ještě za Rakouska-Uherska Lichtenštejnům. V sezoně 1933 působil SK Adamov v Západomoravské Bradově župě v nejnižší IV. třídě, kde soupeřil s brněnskými mužstvy SK Bystrc (vítěz), SK Maloměřice, Sk Medlánky, Arsenal Husovice a s okolními celky KSK Jedovnice, SK Bílovice a SK Řícmanice.


Fotbalové hřiště a zámek v pozadí (autor neznámý)

V roce 1937 se objevuje SK Adamov již v I.B třídě župy BZMŽF, což znamená, že prošel IV., III. a II. třídou vzhůru, a že to už musela být jedenáctka na velice slušné úrovni, neboť v I.B třídě výrazně porážela většinu soupeřů. Továrna se rozšiřovala, bylo v ní práce dost, neboť politická obloha se začala zatahovat chmurnými mraky a začalo se zbrojit. Takto se do Adamova dostalo hodně dobrých hráčů, kteří posílili řady SK Adamov. V roce 1940, v průběhu 2. světové války, kralovalo v I.B třídě výborné mužstvo ČAFC Židenice, se kterým prohrál SK Adamov 7:1, což je dost, ale nic proti tomu jaké příděly dostaly celky AFK Rajhrad – 11:1, SK Slatina 16:3 a Viktoria Královo Pole 17:1. V útoku Čafky tehdy řádil maličký, ale střelecky neuvěřitelně vitální hráč Bohuš Halva. Za druhé světové války stál v čele klubu SK Adamov pořád ještě lesník Barča a členy výboru byli B. Šauer, R. Holešovský, Z. Preisler, J. Šlesinger, F. Sůva a V. Kraus. V roce 1941 dochází ke změně názvu klubu na SK Škoda Adamov. V tomto období hrálo mužstvo opět pouze II. třídu, kde se utkávalo mimo jiné s Jedovnicemi, Ostrovem u Macochy, Vilémovicemi, Těchovem a se sousedními Babicemi. V posledních válečných letech nastala stagnace, sportovní ruch kolem podniku byl hlídán, hráči přestávali mít zájem na podnikovém sportu a vraceli se do mateřských jednot. Proto se vedení klubu v roce 1943 rozhodlo prozatímně fotbalovou činnost zastavit. V příštím roce byl provoz na adamovském hřišti obnoven, mužstvo SK Škody Adamov bylo zařazeno do I.B třídy, kde však výkonnostně příliš nepřesvědčovalo. Ani po osvobození nedosahoval adamovský fotbal ve stejné třídě výrazných úspěchů. Po únoru 1948 klesli adamovští fotbalisté dokonce až do III. třídy. Přicházejí velké změny nejen ve společnosti. Dochází k rozsáhlé přestavbě československého tělovýchovného hnutí. Od 1. května 1952 nese závod název Adamovské strojírny a ustavuje se Závodní tělovýchovná jednota, která má jméno podle výrobního sektoru. Vzniká TJ Spartak Adamov. Fotbal se již hraje na hřišti U Splavu vedle Svitavy za Adamovem. Prohání se tu již Antonín Hnát (v současnosti nejstarší žijící bývalý fotbalista) a v brance se snaží krotit míče soupeřů Jindřich Svoboda starší, otec pozdějšího reprezentanta ČSSR. Do funkce tajemníka TJ přichází bývalý vynikající fotbalista SK Židenice z éry Středoevropských pohárů, Bohuslav Chocholouš. Pro Adamov to byla doslova trefa do černého. Stal se navíc i trenérem fotbalového oddílu a současně přispěl k založení dalších oddílů – odbíjené, košíkové, stolního tenisu, české házené a ledního hokeje. V roce 1953 hraje Spartak Adamov krajskou soutěž B (I.B třída). Ve II. Třídě hraje B-mužstvo Spartaku, kde je mu soupeřem nově vzniklý celek Spartak ČKD Blansko, který se v této třídě ani neohřeje a uhání rychle do krajských soutěží Brněnského kraje. Župní soutěže zanikly.
Ředitel Kyzlink fotbalu přál a přicházejícím posilám je dáváno na vědomí, že mužstvo Spartaku Adamov musí jít výš. V Adamově začínají hrávat hráči, kteří okusili nejvyšší soutěž – Pavel Antl z ASO Olomouc a František Smítal ze Zbrojovky Brno. Za prací a za fotbalem se sem z druholigových lanžhotských luhů a hájů přemisťují Ladislav Tuček, Josef Hnátovič a Josef Tuček. Fotbalovou parádu začíná předvádět královopolský fotbalista a hokejista Zdeněk Nehyba, Slovák Tibor Minarik, komárovský kvartet Václav Fišer, Adolf Padrta, Kalousek a Dobeš. Z Opavy sem přesídlil tvrďák Oldřich Hendrich zvaný „Hordubal“. V brance je jistota – Zdeněk Rech ze Zbrojovky Brno. Na chvíli utíká do Metry Blansko, ale opět se vrací. Spolu s ním se v brance objevují Jiří Maňoušek, Miloš Hladil a Ševčík. Dašími borci, kteří nosí hrdě adamovské barvy se stávají Karel Skoupý z Obřan, Antonín Kyncl, Josef Hloušek „Makeš“ z Babic, Eda Šenkyřík, Tibor Heller, Eduard Žec z Košic, Miroslav Žerava a závěr divizního účinkování si nenechává ujít ani Antonín Bílý ze Spartaku Husovice.
V roce 1956 bylo vybudováno nové hřiště v sousedství závodu. Byla zde i běžecká čtyřdráha a doskočiště s vržištěm, což značilo nárust oddílu lehké atletiky. V tomto roce se hrálo ještě systémem jaro-podzim. Spartak Adamov obsadil v I. A třídě za vítězným Spartakem Kuřim výbornou druhou pozici, ale postup to tentokrát ještě nebyl. Ten se povedl v sezoně následující, kdy se hrálo systémem jaro-podzim-jaro. Sezona 1957/58 znamenala pro Spartak Adamov opět 2. místo v I. A třídě za vítěznou Slávií Žabovřesky, ale tentokrát postupovaly do moravské divize, tenkrát oficiálně zvané Oblastní soutěž, dva celky. Tato soutěž byla třetím stupněm po I. a II. lize a z dnešního pohledu šlo vlastně o III. ligu, jíž je současná Moravsko-Slezská fotbalová liga –MSFL. A tak v sezoně 1958/59 započal Spartak Adamov své pětileté účinkování v Moravsko-Slezské divizi, ze které se postupovalo do II. ligy. Podzim roku 1958 byl přímo pohádkový. Adamov se držel na 2. místě a již se začaly spřádat plány o dalším postupu. Ale na jaře 1959 přišlo rychlé vystřízlivění. Mužstvo se začalo v tabulce propadat a uhrálo nakonec sice solidní 8. místo s 25 body, ale v našlapané tabulce bylo vlastně bod od sestupu, neboť se 24 body sestupoval Slovan Hodonín, Sp. Kroměříž (22 bodů), Slavia Žabovřesky (20 bodů) a Spartak Železárny Olomouc (15 bodů). Vítězem se stala Dukla Olomouc před Spartakem ZJŠ Brno a Spartakem Kuřim.
V sezoně 1959-60 hrál v Oblastní soutěži (divizi) prim celek Spartaku Královopolská Brno. Sestoupil předtím z II. ligy, ale okamžitě se do ní zase vrátil, když ho na opětovné cestě vzhůru nejvíce zlobilo mužstvo Baníku Ratíškovice. V mužstvu vítězů tvrdil muziku záložník Josef Skarka, který o pět let později posílil Spartak Adamov. Adamovští fotbalisté obsadili 10. místo, když je o skóre předstihla Meopta Přerov. Podivuhodností této sezony bylo to, že ji hrálo patnáct mužstev, a že nikdo nesestupoval, proto se udržel i nováček Spartak Metra Blansko, Spartak Třebíč a Tatran Rousínov, kteří tvořili závěr tabulky.


Fotbalový stadion Jindřicha Svobody

Ročník 1960 -61 byl přejmenován na Oblastní přebor. Tentokrát se stal vítězem Spartak Uherské Hradiště před RH Jihlava a Jiskrou Napajedla. Adamov začal tuto sezonu opět výtečně a po podzimu okupoval 3. příčku. Jaro roku 1960 bylo opět trošičku slabší a následná 8. pozice s 24 body znamenala jen tak-tak záchranu. Sestupovalo tentokrát dokonce pět mužstev: Metra Blansko (23 b.), ZKL Brno (21 b.), Jiskra Třebíč (20 b.), Spartak Husovice (13 b.) a opět poslední Tatran Rousínov (13 b.). V rámci oslav 600. výročí železářské výroby v Adamově hostoval na adamovském hřišti mistr ligy Dukla Praha, která se v té době začínala rozjíždět k úspěchům na mezinárodním poli a v Americkém poháru. Tyto úspěchy Dukly mistrně zvěčnil ve své vynikající knize Dukla mezi mrakodrapy fenomén sportovní reportáže Ota Pavel. Čtvrtý rok divizní éry 1961-1962 znamená pro Spartak Adamov potřetí obsazení 8. Pozice v klidném středním pásmu tabulky. Bohuš Chocholouš zvaný „Bakula „ stále trénuje své ovečky pevnou rukou, ale pozor, nastává bod zlomu a v příští sezoně bude zle! Do II. ligy míří Fatra Napajedla, která odrazila nápor Baníku Ratíškovice a Spartaku Líšeň. Z divize sestupuje Spartak Třebíč, nováček ČKD Blansko a taktéž nováček Slovan Staré Brno. Rok 1962 je známý úspěchem československého fotbalu na Mistrovství světa v Chile a finálovou účastí s mistrem světa Brazílií, která nás porazila 3:1. Před odjezdem do Chile hráli reprezentanti přípravný zápas v Blansku.
Sezona 1962-1963 znamená pro Adamov loučení s divizí. Mezi živými již není František Smítal, jehož život byl přerván přímo na hřišti v Žabovřeskách při utkání veteránů. Baník Ratíškovice konečně postupuje do II. ligy, když o 1 bod předstihuje Spartak Líšeň a o tři body OP Prostějov. Sestupují čtyři mužstva: nováček ZJŠ Brno C s 24 body, Spartak Kunovice s 18 body, Dynamo Jihlava s 13 body a konečně Spartak Adamov s 11 body a hrozivým skorem 40:81 a s pouhými třemi výhrami. Přesto však tato pětiletka fotbalové kvality bude zapsána zlatým písmem v análech adamovského fotbalu, neboť je to jeho absolutní vrchol. Z hráčů této divizní éry odehrál nejvíce utkání Josef Hnátovič 480, Zdeněk Nehyba 377, Adolf Padrta 349, Karel Skoupý 330, Tibor Heller 280, Eduard Žec 276, Pavel Antl 271, Antonín Bílý 235, Antonín Kyncl 225 a Josef „Jozin“ Tuček 173.
Mnoho z divizních borců končí s činností, přichází nová fotbalová krev. Zkouší se prosadit hned celé trio bratří Němců, nejstarší Karel však v roce 1963 nečekaně umírá, prostřední Oldřich a nejmladší Jirka. V roce 1964 je Adamov povýšen na město a fotbalisté by to chtěli oslavit opětovným postupem do divize. Sezona 1964-1965 je sice úspěšná, ale postup se nekoná. A bylo k němu tak blízko. V opakovaném zápase v Třebíči Adamov prohrává a obsazuje v I.A třídě nepostupové 2. místo. V mužstvu se objevují hráči Vlastimil Kristek ze ZKL (Čafky) Brno, Luboš Ruta, Jan Nosek z vlastní líhně, Bohuš Daněk z Jedovnic, Leopold Stošek, Jiří Němec, Vratislav Nosek, Ladislav Nosek, brankář Kolčava ( Lasica), František Sychra ze Sokola Šlapanice, Bohuslav Brzobohatý z Metry Blansko, který začínal se sportem v oddílu kolové KPS Brno společně se světoznámými bratry Pospíšily, brankář František Surý z KPS Brno a Herbert Zelinka. Do ČKD Blansko odchází Bohuš Chocholouš a uzavírá svoji vynikající trenérskou a funkcionářskou éru v Adamově. V sezoně 1965-1966 následuje nečekaný sestup mužstva Sp. Adamov do I.B třídy.
Továrnu přebírá do svých pevných stranických rukou ředitel ing. Chalikov. Také on fandí fotbalu a přeje si, aby se opět hrála vyšší soutěž. Trenérského žezla se ujímá Karel Skoupý, který skončil s aktivní činností. Funkcionář Miloš Hladký přivádí z Královopolské Brno hráče Josefa Skarku, který zažil největší fotbalovou slávu v Králově Poli – jednoroční účast v I. lize a společně s ním i Ivana Motáka, neobyčejného talenta, o kterého měla zájem svého času i Slávia Praha. Sezona 1966-1967 znamená 4. Místo v I.B třídě. Od roku 1967 začínají v mužstvu dlouhodobě působit členové divizního kádru ZKL Brno Zdeněk Handl a brankář Pavel Košťál a syn Františka Smítala, Jaroslav Smítal „Pavouk“, jenž miluje i hokej a stal se v něm dokonce dorosteneckým mistrem republiky. Příležitost začínají dostávat i bratři Hédlové – František a Miroslav. Sezona 1967–1968 je na výsost úspěšná. Adamovští obsazují 1. místo v I.B třídě s velkým náskokem a odjíždějí v srpnu roku 1968 na úspěšný zájezd do NDR. Zde poráží mužstvo východoněmeckého krajského přeboru Chemii Pirna brankou nové posily Luboše Pazdery ze Sp. Husovice 1:0 a mužstvo Turbine Grossrohrsdorf 3:1. Při odjezdu z NDR je udivil na hranicích neobvyklý počet utábořených sovětských vojsk. Inu, bylo těsně před srpnovou okupací.
V čele klubu stojí Leopold Stošek starší a pod jeho vedením bude následovat druhý adamovský vrchol. Do mužstva je získán poctivec ing. Miloš Boček ze Sokola Olešnice a ze slováckého Vlčnova přilétl „Motýl“ ing. Jaroslav Kužela.
Sezona 1968-1969 byla rozjeta velice úspěšně. Už předem bylo známé, že dojde opět k reorganizaci soutěží a že budou zavedeny župní přebory. Znamenalo to postup šesti mužstev z I.A třídy. Postoupit ale chtěli téměř všichni. Spartak Adamov se držel hned od úvodu na předních místech, po polovině soutěže vedl a na jaře 1969 vedoucí místo uhájil. Spolu s ním postoupili do jihomoravského župního přeboru Spartak Třebíč, Spartak I. brněnská, Sp. Žďas Žďár nad Sázavou, Spartak Líšeň a Spartak Kuřim. Všechny soutěžní zápasy odehráli hráči Luboš Pazdera, Josef Skarka, Eduard Žec, Zdeněk Handl, Ivan Moták a Jan Nosek. Střelcem mužstva se stal Luboš Pazdera s 9 zásahy, Miloš Boček se trefil 8x a Josef Skarka 7x. Odešel Eda Šenkyřík do Metry Blansko a Tibor Heller skončil s aktivní činností. Hráči Smítal, Moták, Košťál a Handl se zúčastňují turnaje okresních mužstev ve Vysokých Tatrách v utkáních Poprad–Blansko 3:4 a Ústí nad Orlicí–Blansko 3:1.
Župní sezona 1969-1970 nebyla rozjeta vůbec dobře. První výhra přišla až v pátém zápase s Jiskrou Kyjov – 3:2. V obraně začal nastupovat adamovský odchovanec Jan Fojt, pro svou úspornou výšku nazývaný „Píďa“. Po podzimu byl Adamov třetí od konce, což se bralo jako neúspěch. Po úspěšném zimním turnaji v Blansku nastoupil Sp. Adamov do odvety s novými hráči Josefem Krejsou z KPS Brno a Zdeňkem Cihlářem z Minervy Boskovice. Začal hrát i Ivan Smetana z Kunštátu a hráč Smítal vykonával navíc i placenou práci tajemníka oddílu. Mužstvu se začalo dařit více než na podzim a konečné 9. – 10. místo společně se Spartakem Kuřim bylo nakonec obstojné. Potěšila domácí výhra s Baníkem Ratíškovice, postupujícím do divize 1:0. Sestoupila dvě mužstva: Spartak Žďas Žďár nad Sázavou a Dukla Vyškov. Zdeněk Handl, Ivan Moták a Jan Fojt odehráli všechna soutěžní utkání. Nejlepším střelcem byl Eduard Žec se 7 brankami. Mužstvo si zajelo v letní pauze do východoněmecké Pirny, kde porazilo Chemii Pirna 3:1 a v odvetě v Adamově prohráli Sasové od Labe 2:0.
Sezóna 1970 – 1971 se rozjížděla již bez vynikajícího Josefa Skarky, který po 151 zápasech a 55 vstřelených brankách odešel jako hrající trenér do Sokola Doubravník. Trenérské taktovky se chápe Zdeněk Nehyba, který na stará kolena ukončil své hráčské působení v sousedních Babicích. Hrát začal i mladý trucující stoper Jan Ruta, který si oblíbil značně Jihlavu a nemohl se smířit s tím, že ho tam mateřský oddíl odmítl pustit sportovat. Bylo to totiž ale logické, protože aktivně skončil Antonín Bílý a další stoper na obzoru nebyl. Končil také muž devatera řemesel Bobin Brzobohatý. Z Metry Blansko byl získán brankář Petr Ševčík, alias „Biskup“, který si zahrál za Metru i I.ligu v košíkové. Začali také hrávat nadějní adamovští dorostenci Jindřich Svoboda a Milan Dudík. Po podzimu Adamov okupoval desátou příčku a hrál v podstatě o záchranu. V roce 1971 skončil v A-mužstvu hráčsky František Sychra a začal trénovat B-mužstvo. Jaroslav Smítal odešel do Metry Blansko. Brankář František Surý skončil po vleklém zranění. Hrát začali dorostenci Zdeněk Čípek a Petr Novák, z Dukly Řečkovice se z vojny vrátil odchovanec Zdeněk Buřík a svoje nesporné umění začal ukazovat další dorostenec Aleš Veselý. V přátelském utkání v Brně na Rybníčku Zbrojovka Brno – Sp. Adamov je dosaženo skóre 7:0 (3:0), když branky vedoucího druholigového celku zaznamenali Kukla 4, Mikloš, Tolar a Sýkora po jedné. V oddíle působí i brankáři bratranci Miroslav a Ladislav Lošťákovi, kteří však v A-mužstvu příliš prostoru nedostávají. Mužstvo skončilo v soutěži na 10. Místě s 18 body před Baníkem Zbýšov, Sp. I.brněnská a sestupujícími Spartakem Líšeň a Spartakem Kuřim. Do divize postoupila RH Znojmo. Nejlepším střelcem župního přeboru byl Vydra z Poštorné s 28 zásahy.
Podzim sezóny 1971 – 1972 začal opět úporným bojem o záchranu. Adamov uhrál pouze 8 bodů, a to bylo velice málo. Končil zkušený fotbalista původem z Maloměřic Vlasta Kristek s bilancí 182 zápasů (10 branek), po podzimu přestal hrát rázný obránce Jan Nosek (250 utkání) a dispečer středu pole Ivan Moták, který za Adamov odehrál 207 utkání a vstřelil 49 gólů, jenž odešel zakončit svou hráčskou kariéru do Sokola Žebětín. Hrát už nechtěl i spolehlivý útočník Eda Žec. Na jaře 1972 se v mužstvu objevuje sice málomluvný, ale o to více výkonný Jan Veselý z MKZ Rájec-Jestřebí, zkouší se i třetí z bratří Hédlů, Josef. Milan Dudík a Jindřich Svoboda vojákují víc než úspěšně v Dukle Brno a začínají se kolem nich „motat“ bafuňáři ligové Zbrojovky Brno. V Adamově se v té době vyvíjí pod hlavičkou SSM Spartak Adamov i dívčí fotbalová jedenáctka. Jejich nejlepšími hráčkami byly dvojčata Jiřina a Zdeňka Svobodovy, sestry plavovlasého Jindry.
Z Metry přichází pohodový hráč Jaroslav Šenekl, jehož starší bratr František hraje v Královopolské Brno. Adamov uhrál na jaře ještě o bod méně než na podzim, a to znamenalo jediné: mužstvo skončilo s 15 body na 12. místě, když se o skóre přehouplo před Slovan Hodonín. Poslední skončila I. Brněnská Brno se 13 body. Tentokrát sestoupilo celkem šest mužstev a k záchraně bylo potřeba uhrát osmé místo. Na to Adamov v tomto ročníku v žádném případě neměl. Nejvíce soutěžních utkání sehráli Miloš Boček a Jan Ruta – 25, nejvíc branek zaznamenal Aleš Veselý – 7. Druhý vrchol adamovské kopané skončil tedy velice brzy po třech letech.
Po sestupu do I.A třídy vedl mužstvo v sezoně 1972- 1973 nejdříve hrající trenér Miloš Boček, kterého na jaře roku 1973 vystřídal trenér Josef Hloušek. V mužstvu se objevoval i syn divizionáře Tučka Josef „Jozin“ junior a do Adamova se přistěhovavší Polák - Kazimierz Gawlik. Zkoušen je i Josef Havelka a bratr Zdeňka Handla Petr, příslušník záložního celku ZKL Brno. Mužstvo obsazuje solidní 5. místo, když v posledním mistrovském utkání poráží vítěze Spartak Jihlava 3:2. V mezinárodním utkání s Planetou Radebeul vítězí v Adamově domácí 4:2 a v odvetě v NDR domácí Planeta oplácí porážku výhrou 5:4. V turnaji k 50. letům Sokola Jedovnice hraje Adast Adamov s Duklou Brno (s Jindřichem Svobodou a Milanem Dudíkem) 0:0 a prohrává na penalty 2:5 a o 3. místo poráží domácí Sokol Jedovnice (vítěz okresního přeboru) 8:2.
Sezóna 1973 – 1974 je opět sezóna zmaru. V říjnu 1973 se hraje na stadioně za Lužánkami za umělého osvětlení utkání Zbrojovka Brno – Spartak Adamov s výsledkem 4:0 (2:0). Oba adamovští brankáři Košťál a Petr Ševčík dostali po dvou gólech, když se 2x trefila nová posila Hamár a jednou Mikloš a Hamřík. Trenér Hloušek nedokázal zkonsolidovat mužstvo a to se po nevyrovnaných výkonech umístilo na sestupovém 13. místě, když předstihlo v tabulce pouze soubor Sokola Rapotice, kde končí svou veledlouhou fotbalovou kariéru zbrojovek Milan Hájek. Porážka v přátelském utkání v Králově Poli s III. ligovým mužstvem KPS vedeným trenérem Josefem Skarkou 3:0 byla sice čestná, ale jednoznačná. Jan Fojt, Mirek Hedl a Jan Veselý odehráli 25 mistráků a Zdeněk Handl byl nejlepším střelcem s pouhými 5 brankami. Jindřich Svoboda po příchodu z vojny odehrál poslední 2 zápasy za Adamov a přestoupil do ligové Zbrojovky Brno, kde se díky své poctivosti okamžitě zapracoval do kádru A-mužstva.
Na další tři roky dostává mužstvo do rukou brněnský trenér Jan Furtner a dociluje s ním v I.B třídě 4., 2., a 5. místo. Zejména sezona 1975 – 76 je úspěšná a Adamov hraje o postup. Jarní prohra 0:2 v derby s Metrou Blansko určuje celkového vítěze. Je jím Metra Blansko. Po 211 utkáních (33 branek) odchází do mateřského oddílu Sokol Olešnice jeden z nejpoctivějších hráčů ing. Miloš Boček,na místě brankáře dočasně zaskakuje Milan Šmerda, v Lokomotivě Košice a poté v divizním týmu Zbrojovky Brno působí zřejmě největší adamovský talent Aleš Veselý. Kariéru v A-mužstvu Adastu ukončuje Josef Krejsa (156 utkání a 38 branek), do Metry, Ráječka a Jedovnic odchází v mužstvu oblíbený brankář Petr Ševčík (91 utkání), v Adamově končí i Jaroslav Šenekl (133 utkání, 17 branek). Josef Havelka odchází do Sp. Přerov, do Sp. Líšeň odchází Petr Handl (46 utkání, 17 branek). Naproti tomu mužstvo posiluje z vojny se vrátivší Milan Dudík, jeho mladší bratr Luboš Dudík, Jiří Svoboda, Josef Popelka, Luboš Chladil, Pavel Konečný, Miroslav Hanskut a brankář Jaroslav Vašina ze Sokola Ždánice, kterému se chce vyrovnat Arnošt Kubeš z Babic. Dochází k tomu, že od těchto dob je celek posilován ponejvíce vlastními odchovanci. V sezoně 1976 -77 se B-mužstvo pod vedením trenéra Pazdery umisťuje v okresním přeboru na druhém místě a dorostenci vyhrávají I. třídu skupiny C a postupují do krajského přeboru. V A-mužstvu jsou zkoušeni dorostenci Jan Korytář, Pavel Mucha, z Mor. Slávie přichází Pavel Čaněk a ze Sp. Šternberk Antonín Sedlák. V roce 1978 se na adamovském hřišti objevuje polský divizní tým Wisla Tzew. Domácí prohrávají čestně 2:3, když jejich branky zaznamenali Popelka a debutující dorostenec Petr Valoušek. Další tři sezony až do roku 1980, kdy adamovský kopaná slaví 50 let vzniku, dostává mužstvo do rukou trenér František Sychra. I když se snaží sebevíce, z mužstva vymačkává pouze 9., 5., a opět 9. místo. V Adamově se již hraje na zcela zdevastovaném hřišti, které je postrachem i pro domácí hráče, a proto se ponejvíce trénuje v okolní přírodě a na hřišti za školou na Ptačině. Mužstvem se jen mihne talentovaný brankář Luboš Krejčí, který končí v Metře Blansko a Tatranu Bohunice, aby po několika letech byl jeho život přerván tragickou událostí při jeho čerstvém povolání taxikáře. Pro vážnou nemoc přestává hrát Pavel Konečný, do Sokola Babice odchází na čas Jirka Svoboda, hrát začíná Zdeněk Nehyba mladší, Petr Hendrich, ze Slovanu Židenice přichází hokejový expert Ladislav Šoukal, hostují zde vojáci z Dukly Brno Miro Sprušanský, Ján Vrkoč, Ján Polák, Karel Zubatý, Miro Seňan, Mirek Vajay, Zoltán Paulík, Jar. Dvořák, Jáno Sklár. Půlku sezony hrál i Pavel Lošťák, přichází nekonfliktní a rozvážný obránce ing. Jan Jurásek ze Sokola Březová z Moravského pomezí a chytat začíná atleticky stavěný Vladimír Suk, kterému by určitě seděly disciplíny desetiboje. Rodilý adamovák Jindřich Svoboda se se Zbrojovkou Brno stává v roce 1978 mistrem ligy, reprezentantem a v roce 1980 v Moskvě olympijským vítězem a střelcem vítězné „zlaté“ branky. Tomu se říká kariéra jako hrom! Zřejmě jsme ho v Adamově něco naučili.
V jubilejním roce se Adamovu příliš nedaří. Trenérsky se snaží Pavel Košťál a Zdeněk Handl, ale po roce to vzdávají a vracejí se do hráčského kádru. Výbor oddílu v té době tvoří Lubomír Buchta, Josef Svěrák, Stanislav Chladil, František Vágner (víc než 20 let ve funkci vedoucího A-mužstva), František Petrželka (trenér žáků a dorostu), Jan Ruta – ten ukončil po odehrání 337 utkání (14 branek) hráčskou kariéru, František Sychra, A. Doležal, Oldřich Hendrich, Josef Krejsa, Karel Skoupý, Rudolf Dvořák, Karel Rejda a tajemnice Růžena Hendrichová. V sezoně 1980 – 1981 se mužstvo horko těžko zachraňuje na 13. místě, totéž umístění se opakuje o rok později pod trenérem Lubošem Pazderou, kterého po půl roce střídají F. Petrželka, J. Krejsa a trenér spasitel F. Sychra. Mužstvo si o stupínek polepšilo a skončilo na 12. místě. V mužstvu již působí hráčsky Miloš Pitor, Miroslav Čuma, vrátivší se Aleš Veselý, Josef Dittrych ze Svitávky, mladý brankář Zdeněk Šmerda z Babic, Libor Svoboda, Miroslav Spěvák, výtečný střelec Tomáš Střelec, Radek Tomášek, Petr Buchta, zkušený brankář Josef Kocák z Metry Blansko, z kteréhožto oddílu přišli i Jaroslav Kuběna, Ctibor Malík a naopak se do Blanska přestěhoval Zdeněk Nehyba mladší. Chvilku hraje i Josef Hošek, chytá Luboš Petrželka, který to zkouší i v poli. V Adamově se dlouho nezdržel Stanislav Hasa a odkráčel do divizního ČKD Blansko. V sezoně 1983 – 1984 se I.B třída dočasně jmenuje Krajská soutěž a Spartak Adast Adamov pod trenérem Sychrou obsazuje lichotivou 5. pozici. V mužstvu po 18 letech končí útočník Zdeněk Handl (539 utkání, 120 gólů) a brankář Pavel Košťál (519 zápasů a 5 vstřelených branek). Pod stejným trenérem obsazuje v sezoně 1984 – 1985 Adast Adamov dokonce 3. místo. Sezonu 1985 -1986 vedou trenéři P. Košťál a Z. Handl a mužstvo končí na 10. příčce. V následující sezoně, kdy mužstvo trénují F. Sychra a M. Dudík, Adamov padá po 33 letech do okresního přeboru. Hrají Petr Stupka, Robert Kala, Libor Poláček, P. Zábranský, Petr Zdražil, který přestupuje později do Sokola Kunštát, dorostenec Petr Vašíček odchází do dorostu KPS Brno a následně do druholigových Slušovic. Hráčsky končí Zdeněk Buřík ( 503 utkání, 32 branek), při odborářském hokeji v Blansku umírá Josef Krejsa. V mužstvu končí i Rosťa Veselý, který se v Adamově zdaleka neprosadil tak jako jeho bratr Jan, Ivo Papež, Gustav Fojt. Naproti tomu hrají Ladislav Šenk, Antonín Bílý mladší, Miloš „Moštek“ Doležal, ing. Milan Dudík z Blanska, Ivo Pernica z Jedovnic, hokejista Zetoru Pavel Všianský a Ivan Tlustý z vlastní líhně. Jako tajemník TJ pracuje Ivan Vojta, hokejový brankář Sp. Třebíč a MKZ Rájec.
V sezoně 1987 – 1988 obsazuje Adast Adamov pod hrajícím trenérem Milanem Dudíkem 2. místo, když se nezdařil útok na okamžitý návrat do kraje. Postup se podařil až v následující sezoně 1988 – 1989. A v sametové sezoně 1989 – 1990 trenér F. Sychra opět zaplakal nad výsledkem, neboť jeho koně 13. místo opět poslalo do okresního přeboru. To již končil s aktivní činností, postavou sice jeden z nejmenších, ale odehranými zápasy vůbec největší adamovský hráč JAN FOJT s rekordními 665 starty a 20 brankami za A-mužstvo (navíc úspěšný hokejista TJ Útěchov a MKZ Rájec). Hraje Aleš Horák, z ČKD přestupuje Pavel Tapšík a vrací se z něj Libor Svoboda, z Lipovce přestupuje Petr Kyjo. Ze Sokola Babice je zapůjčen tvořivý záložník Petr Kousalík. V sezoně 1990 – 1991 Adamov okresní přebor opět vyhrává a v následujících sezonách pod trenéry F. Sychrou, Z. Buříkem a F. Trávníčkem z Blanska dociluje solidních umístění v I.B třídě - 7., 10., a 8. místo. Bývalí divizionáři již začínají kopat věčnou nebeskou ligu, „župaři“ pak hrají již jen okresní odborářskou soutěž, kde opět prožívají derby zápasy s blanenskými týmy Metry a ČKD a oddalují si tak fotbalový důchod. V mužstvu se objevují mladíci: Karel Noss, Petr Pilát, Jar. Daněk, Petr Dvořák a Zdeněk Handl mladší. Sezona 1994 – 1995 je velice nadějná. Na místo trenéra je získán bývalý zbrojovák a ligový brankář velkého věhlasu Viliam Padúch. Společně s asistentem Zdeňkem Buříkem usilují opět o postup do I.A třídy. Dlouho se zdá, že by to mohlo vyjít, ale závěr soutěže se zlomil ve prospěch celku MCV Čebín. V celku TJ Adamov působili i hostující dorostenci BOBY Brno Robert Mifek a Petr Šuba. Z Doubravice přestoupil Petr Kocman a z hostování v ligovém dorostu ČKD Blansko se vrátil Jiří Brodecký. Příležitost dostávají dorostenci Aleš Dudík a Petr Nejezchleb. V brance se dařilo synovi divizního brankáře Jiřího Maňouška - Aleši Maňouškovi a synovi „tvrďáka“ Mirka Hedla –Radimu Hédlovi. Dále hráli Antonín Bílý mladší, Jiří Němec mladší, Ivo Vitouch, Přemysl Vespalec, Libor Svoboda, Miloš Doležal, Jiří Souček, Miroslav Čuma, Tomáš Krátký a Marián Krištof. Adamovské hřiště je již v naprosto katastrofálním stavu. Na takovémto „smetišti“ by se již o body hrávat nemělo!
Následující sezonu 1995 – 1996 dovede trenérská dvojice Padúch –Buřík svoje podřízené hochy alespoň ke 4. místu. Další změna trenérů zastihuje v sezoně 1996 – 1997 u vesla dvojici Luboš Chladil – Zdeněk Čípek, které střídá na jaře 1997 Bohuslav Daněk z Jedovnic, bývalý divizní hráč ZKL Brno a ČKD Blansko. Dosažené 10. Místo se bralo jako úspěch. Turnaj k 50 letům Sokola Lipovec vyhrává po výsledcích 1:0 se Sokolem Rudice a 5:0 se Sokolem Lipovec TJ Adast Adamov, jak se teď oficiálně klub jmenuje. Největší potrestání v dějinách klubu si vykoledoval Libor Svoboda, který se řešil v disciplinárce na několikrát v kauze „Petr Šulc“. Tento případ, při kterém hrozilo Adamovu uzavření hřiště, zákaz činnosti za podvod a vysoká peněžitá pokuta, skončil nakonec pro hlavního hříšníka rekordním zastavením činnosti – 18 měsíců nepodmíněně do 6.3.1998. Jiří Němec a Aleš Maňoušek jdou hostovat do MKZ Rájec – Jestřebí, kde se hraje právě krajský přebor. Adamov získal na hostování stopera Pavla Šenka ze Sokola Babice. Jiří Svoboda po přestupech do Babic zamířil tentokrát do Černé Hory, kde má svoji chalupu. Bylo mu totiž zrušeno B-mužstvo, které právě trénoval. V té době nejstarší hráč mužstva Mirek Hanskut stále střílí důležité branky v I.B třídě a určitě již má na svém kontě 500 odehraných utkání. Do mužstva krajského přeboru Tatran Brno-Bohunice odchází další talent adamovského fotbalu, a to záložník Jiří Souček. Do oddílu stejné soutěže MKZ Rájec odchází Jiří Brodecký. Oťukávají se i další adamovští dorostenci Radek Beneš, Aleš Brodecký, brankář Vlastimil Kytner a Marián Pikna. V mužstvu jsou i Aleš Zemánek a Petr Neuman.
Sezona 1997 – 1998 se nepovedla a trenér Sychra, v mnoha případech čaroděj, tentokrát hodil do ringu bílý ručník, neboť 13. místo znamenalo konečnou. A to doslova. Hráči se jednoznačně rozhodli, že dokud nebude v Adamově tráva, raději hrát nebudou. Tomáš Krátký odešel do SK Řečkovice, Aleš Dudík a brankář Radim Hédl do SK Rudice, odchovanec klubu brankář Miroslav Lošťák mladší působil v MCV Čebín a před tím ve druholigové Petře Drnovice a Parezu Prušánky. Radim Hédl odešel za Tomášem Krátkým do Řečkovic, Přemysl Vespalec s Petrem Kocmanem přešli do Doubravice, brankář Roman Bezděk, Miroslav Čuma, Pavel Bezděk do Sokola Kotvrdovice. Vlasta Kytner, Radek Beneš a Jiří Čípek do Sokola Vilémovice, Aleš Brodecký do Sokola Bořitov, Petr Dvořák a Ivo Vitouch do Olympie Ráječko. Jan Korytář mladší odchází do MKZ Rájec, kde usilují úspěšně o divizi. Na dvě sezony bylo družstvo mužů dáno do klidu a činnost vyvíjela pouze mládež. V Adamově se začalo konečně zatravňovat. Tajemnice jednoty Jiřina Králová s tím má velké starosti, ale zdá se, že vysněná tráva nebude utopií. V roce 2000, kdy klub slavil 70. výročí vzniku, došlo konečně 8. září k slavnostnímu otevření travnaté plochy. Nejprve si na nové trávě zahrály přípravky a žáci. V utkání starých gard Adamov–Třebíč padlo šest gólů s výsledkem 3:3, když za domácí dal dvě branky Z. Nehyba mladší a jednu Ladislav Šoukal. V sezoně 2000-2001 postoupili muži přesvědčivě ze základní IV. třídy a o sezónu později opět přesvědčivě zvítězili ve III. třídě. Asistoval u toho opět trenér budovatel František Sychra. Čekala se jasná konsolidace mužstva, které se opět po hostování jeho členů po celém okrese setkalo na krásném adamovském pažitu, po kterém předcházející hráčská generace marně toužila.
Po čtyřech sezonách přišel opět nečekaný pád. Ani trenér Richtr z Maloměřic, ani divizní trenér Přemysl Divácký z Brna nedokázali zabránit dalšímu propadu, a tak se mužstvo FK Adamov, pod kterýmžto názvem působí od roku 2005, opět propadlo až do fotbalové propasti, jíž je IV. třída. Doufejme, že trenér současného týmu Zdeněk Handl mladší najde pevné lano, po kterém se jeho hráči vyšplhají opět alespoň do okresního přeboru. Kdyby ne, byla by to ostuda, kterou by si klub s tak důstojnou tradicí vůbec nezasloužil.


FK Adamov (modro-bílý dres) vs. TJ Sloup při vzájemném zápase
9. srpna 2015 na Stadionu Jindřicha Svobody v Adamově

Převzato z Adamovského zpravodaje, autoři Čuma–Buřík–Košťál

 

Poslední aktualizace 27. prosince 2016 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist