Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Adast Systems
Historie firmy Adast Systems, a. s. z Adamova, která se zabývá výrobou čerpací a měrné techniky, sahá do roku 1924. V tomto roce byla založena pražská společnost HEFA (Hejduk & Faix), která představila první výdejní stojan s průtočným měřidlem české výroby. Po druhé světové válce dosáhla HEFA mezinárodního uznání.
Roku 1961 byla výroba společnosti HEFA převedena do Adamovských strojíren, a to včetně externích montáží. Poté byla větší část sortimentu inovována. V následujících letech si značka ADAST v komoditě benzinových a naftových stojanů vybudovala dominantní postavení na trhu tehdejšího RVHP. Výrobky představovaly v té době kompletní sortiment vybavení potřebné pro čerpání, měření, filtraci, registraci, výdej a rozvod kapalných paliv a lehkých topných olejů. Největší podíl měla však výroba výdejních stojanů.
Po roce 1989 donutila silná konkurence výrobky Adamovských strojíren inovovat, zejména z pohledu ekologie a využití elektroniky. Rozvoj sítí čerpacích stanic dopomohl firmě k rozvoji a vývoji nových čerpacích stojanů.
K 1. lednu 1993 došlo ke vzniku ADAST SYSTEMS, a. s. Adamov jako dceřiná společnost Adamovských strojíren. Jejím ředitelem byl zvolen Ing. Bohuslav Augustin.
Roku 2003 se změnil vlastník společnosti a ta od této chvíle nesla název ADAMOV - SYSTEMS, a. s. Tímto taktéž společnost vypustila ze svého loga znak Adamovských strojíren, které používala. O pět let později se společnost vrátila ke "staronovému" názvu Adast Systems, a. s.

Adast Systems a prezident Miloše Zeman:
Dne 25. ledna 2016 navštívil společnost prezident České republiky Miloš Zeman. Krátce se setkal s vedení společnosti a poté i se zaměstnanci. Adast Systems podporovala v prezidentských volbách Miloše Zemana i politickou stranu Strana práv občanů Zemanovci (SPOZ). V srpnu 2018 byla zveřejněna na České televizi reportáž o napojení společnost Adast Systems na právníka Fabia Delca, který má vazby na ruského prezidenta Vladimíra Putina.


Sídlo společnosti v domě číslo popisné 496 roce 2008


Podoba budovy roce 2015 po přejmenování společnosti na současný název

Zdroje:
Kronika obce Adamova, s. 87.
ŽÁK, BERNÁŠEK. Co je to HEFA. Směr, 9. února 1961, roč. XII., č. 5. Adamov: Adamovské strojírny, s. 1.
BUDIŠ, Jaroslav a kolektiv. Adamov. Adamov: Město Adamov, 2014. s. 51-52.
zem. Reportéři ČT: Adamovskou firmu, která sponzoruje Zemanovce, skrytě ovládá právník blízký Putinovi [online]. [cit. 2019-02-09]. Dostupné z: <https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2577886-reporteri-ct-adamovskou-firmu-ktera-sponzoruje-spo-skryte-ovlada-pravnik-blizky>
Oficiální web společnosti Adast Systems, a. s.
Propagační video společnosti ADAST SYSTEMS z roku 1995.

 

Poslední aktualizace 09. února 2019 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist