Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Gebrüder Schütz
Počátky výroby keramiky v Olomučanech sahají do roku 1849, kdy na horním konci obce postavili Petr Eugen Selb a Carl Gustav Lenk větší keramickou dílnu. Již roku 1852 dílnu prodali rodině Schützové, původem ze Štýrska, která v té době měla papírnu v Březové nad Svitavou. Karel Schütz dílnu rozšířil a brzy nedaleko přistavěl dvoupatrovou tovární budovu. V roce 1859 jeho dva synové, Ludvík a Arnold, utvořili obchodní společnost zapsanou v obchodním rejstříku německy pod názvem "Gebrüder Schütz".
Rozšíření výroby nutilo majitelé též vyhledávat kvalitnější hlínu, než byla v okolí Olomučan, a tak byla dovážena hlína z Blšan u Žatce, kde rodina zakoupila důl. Později také z Libojích u Celje (dnes Slovinsko), kde si zřídili v roce 1871 druhou továrnu, která vyráběla hliněné nádobí.
V roce 1890 došlo k rozdělení majetku firmy. Ludvík Schütz si ponechal továrnu v Libojích (tato funguje pod firmou Keramična indrustrija Liboje dodnes), kterou vedl od počátku, důl v Blšanech a vídeňský ateliér. Arnoldu Schützovi zůstala továrna v Olomučanech, ta se musela v důsledku rozšiřující výroby též rozrůst, a tak vznikl výrobní komplex Ve Mlýnku, který se nacházel při cestě na Blansko.
Olomučanskou továrnu předal Arnold Schütz v roce 1898 svému zeti Vilému Julinkovi a dceři Františce. Ti v roce 1901 přijali z finančních důvodů za společníky Alfreda Basche a Emila Mandla a v roce 1904 Oskara Basche, který časem získal celý podíl v podniku. V roce 1909 se přestala v Olomučanech vyrábět jemná keramika a továrna se omezila jen na výrobu šamotového zboží a těžbu hlíny. Nějaký čas se zde vyráběly též bílé obkladačky. Nakonec zůstala jen těžba hlíny, kterou v roce 1948 převzaly Moravskoslezké keramické závody v Brně.
Manželé Julinkovi založili při továrně též zahradu, kde začali pěstovat trvalky. Plantáže trvalek převzala v roce 1945 i s tovární budovou Vysoká škola zemědělská  v Brně – katedra okrasného zahradnictví.


Jeden z motivů používaných na výrobcích firmy na konci 19. století


Fotografie zaměstnanců pocházející z přelomu 19. a 20 století (autor neznámý)

Zdroje:
WANKEL, Jindřich. Obrazy z Moravského Švýcarska a jeho minulosti, 1984. Brno: Muzejní a vlastivědná společnost v Brně. s. 198-200.
ŠUJAN, Vladimír. Olomučanská keramika, 2003. Brno: Obecní úřad Olomučany. 31 s.
ONDROUŠKOVÁ, Žaneta. Olomučanská keramika dobývala svět [online]. [cit. 2016-11-25]. Dostupné z: <http://blanensky.denik.cz/serialy/olomucanska-keramika-dobyvala-svet20110926.html>

 

Poslední aktualizace 25. listopadu 2016 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist