Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Lidové milice Adamovských strojíren
Lidové milice, dělnické bojové jednotky, v Adamově byly utvořeny v polovině února 1948 v místním závodě. Od počátku měly dvě čety. Každé z obou čet byla určena důvěrná znělka, kterou měl v případě potřeby odvysílat v místním rozhlase Karel Héč, předseda MNV.
Prvním velitelem adamovské jednotky LM byl Vladimír Jaroš, bratr známého hrdiny SSSR kapitána Otakara Jaroše. Útvar sehrál důležitou úlohu v politickém převratu v únoru 1948, kdy obsadil ve velmi krátké době všechny důležité objekty v závodě i v obci.
Dne 20. února 1948 v 17 hodin jsou členové povoláni znělkami. Během deseti minut byli nastoupeni a vyzbrojeni, zbraněmi, které se měly odevzdat. Milice postupně obsadily telefonní ústřednu, obecný úřad, pošta, železniční stanice a všechny výpadové cesty z obce.

30. výročí založení Lidových milicí:
K 30. výročí vzniku Lidových milicích svolal okresní výbor KSČ v Blansku na úterý 21. února 1978 slavnostní schůzi. Na ní bylo předáno státní vyznamenání tzv. nejzasloužilejším příslušníkům LM. Z adamovského závodu obdržel státní vyznamenání Za zásluhy o výstavbu LM I. stupně Stanislav Dvořák a velitel závodní jednotky LM Karel Koudela převzal státní vyznamenání Za obranu vlasti. Mimoto obdrželi čestný odznak Lidových milicí podnikový ředitel ing. Jiří Lev a předseda CZV KSČ Otakar Kubík.
Následující den se uskutečnila slavnostní schůze příslušníků LM Adast Adamov, na které byla celá řada příslušníků LM vyznamenána a knížkami odměněna. Pět příslušníků LM obdrželo státní vyznamenání Za zásluhy o výstavbu LM II. stupně (mezi adamovskými občany Stanislav Straka).
V Brně 24. února 1978 státní vyznamenání Za zásluhy o výstavbu LM I. stupně Alois Plch a adamovský občan František Handl.


Lidové milice z Adamova na soutěžním klání sborů LM v 80. letech (autor neznámý)

Nasazení Lidových milicí v listopadu 1989:
Do Prahy byly vyslány dva autobusy členů Lidových milicí jako posila pražských bezpečnostních složek. Občané s tímto nesouhlasili. Jak píše kronikáře v Kronice města Adamova III. díle:

    Velitelé se svými posádkami se cestou z Prahy zpět doslova ztratili. (Kronika města Adamova III. díl, s. 217.)

Lidové milice byly zrušeny 21. prosince 1989 na mimořádném sjezdu KSČ. O jejich zrušení nejsou v kronice žádné záznamy.

Zdroje:
Pamětní kniha obce Adamova II. díl, s. 15.
Kronika města Adamova II. díl, s. 242-243.
Kronika města Adamova III. díl, s. 217.

 

Poslední aktualizace 22. srpna 2017 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist