Busta Petra Jilemnického (Adamov)

Z Adamov a okolí
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání
Busta Petra Jilemnického v roce 2011
Busta Petra Jilemnického v roce 2011

Busta Petera Jilemnického, komunistický kulturního pracovníka, byla 10. listopadu 1963 slavnostně odhalena před budovou základní školy na ulici Ronovská v Adamově. Bustu vytvořil akademický sochař František Hořava ve slévárenském závodě ČKD v Blansku. Největší zásluhu na jejím odhalení měl předseda komise Arnošt Dáňa a ředitel školy Jiří Ambrož.

Historie

Slavnost začala ráno v 10 hodin a zahájila ji oblastní hudba ministerstva vnitra z Brna státními hymnami. Na čestné tribuně byli přítomni pánové Dušek a Hiller, tvůrce busty František Hořava a zástupci ONV, MNV a KSČ. Zahajovací projev přednesl předseda MNV Šlesinger, poté promluvil pan Dušek z Letohradu. Následně pánové Horák a Hiller pomník slavnostně odhalili.

V programu vystoupil také 100 členný vysokoškolský pěvecký sbor z Brna spolu s pěveckým souborem Adamovských strojíren a člen ČMS Karel Krikl přečetl úryvek z Jilemnického Kroniky. Odpoledne pokračovala slavnost koncertem VPS ve školní tělocvičně. V měsíci září roku 2014 proběhla rekonstrukce podstavce památníku.