Severní část opevněné lokality, vlevo obranný val, uprostřed okružní příkop, vpravo centrální pahorek s jádrem opevnění
Severní část opevněné lokality, vlevo obranný val, uprostřed okružní příkop, vpravo centrální pahorek s jádrem opevnění

Klepačovský hrádek je hrádek, který stával na ostrohu nad západním koncem Arnoštova údolí u Klepačova.

Historie

V roce 2018 objevené skromné pozůstatky hrádku byly nalezeny Janem Štětinou na severním okraji katastru Klepačova, městské části Blanska, nad údolím říčky Punkvy.

Objekt tvoří kruhová plošina o průměru 20 metru a zbytky širokého okružního příkopu s mohutným valem. V místě nejsou přítomny zbytky kamene ani malty, lze tedy usuzovat, že jakákoliv zástavba byla ze dřeva. Z nálezu vypálené hlíny, tzv. mazanice, lze soudit, že zástavbu kryla hlinění omítka. S největší pravděpodobností bylo i okružní opevnění tvořeno z dřevěných kůlů, tzv. palisádou.

Nálezy, které byly objeveny v prostoru opevnění byly datovány do druhé poloviny 13. a počátku 14. století. Odborníci se domnívají, že stavba zanikla z důvodu požáru.

Nedochovaly se žádné písemné zmínky o tomto fortifikačním objektu, ale lze se domnívat, že sloužil coby kontrolní stanoviště na středověké cestě z Blanska do Olomučan a k zaniklé obci Polom, v jejichž okolí probíhala těžba a zpracování železné rudy.

Zdroje

  • ZÁBOJ, Michal. Unikátní objev. U Klepačova stával hrádek, který střežil dávnou cestu [online]. [cit. 2022-03-22]. Dostupné z: [1]
  • KLEPÁČ, Vladimír. Blansko pozve turisty do neexistující tvrze [online]. [cit. 2022-03-22]. Dostupné z: [2]
  • pjk. Objev záhadného hrádku u Blanska zůstal mimo pozornost, změnili to místní [online]. [cit. 2022-03-22]. Dostupné z: [3]