Mlýn Koudelka v roce 2023
Mlýn Koudelka v roce 2023
Areál mlýna v roce 2023
Areál mlýna v roce 2023
Bourání hlavní budovy mlýna v roce 2024
Bourání hlavní budovy mlýna v roce 2024

Mlýn Koudelka byl jeden z mlýnů fungujících v Bílovicích nad Svitavou. Mlýn na tomto místě pocházel ze 17. století a v roce 2024 byla jeho hlavní budova zbourána z důvodu výstavby nového areálu pro obec Bílovice nad Svitavou.

Historie

První zmínky o mlýně v Bílovicích pocházejí z roku 1495, kdy vladyka Jan z Vrbětína prodal svůj dvorec s mlýnem a třemi podsedky v Bílovicích Janovi z Radiče. Tento mlýn však stával o něco dále po proudu, v prostoru dnešního domu číslo popisné 56 vedle staré hasičské zbrojnice. Tento mlýn asi na počátku 17. století přestal fungovat. V roce 1612 byl postaven mlýn na nynějším místě. Původně byl provozován majiteli statku. Od poloviny 18. století byl v dědičném pachtu, držela jej rodina Žižkova, na přelomu 18. a 19. století Kunstova (v roce 1788 byl uváděn majitel Václav Kunst).

V roce 1829 prodal uvedený Kunst mlýn Janu a Terezii Jelinkovým a bylo v něm provozováno většinou námezdní mlynářství až do roku 1873. Na to byl mlýn přestavěn a mlelo se na obchod. Roku 1858 byla postavena současná budova mlýnu. V roce 1868 byl přestavěn mlýn na mlýn umělecký, tj. válcový. V roce 1888 postaven gatr na řezání a pila rozšířena. Roku 1900 postaven druhý gatr.

Dnešní budovy pocházejí z roku 1858. V dřívějších letech byla v budovách mlýnských také valchovna. Ta kolem roku 1880 zanikla.

Od Jana Julinka byl koupen mlýn společností Mlýn a pila vedené brněnským advokátem Dr. Koželským a ředitele Zlámala. Od této společnosti v roce 1925 zakoupili celý objekt bílovičtí občané Rudolf Koudelka, Jan Zlámal, Antonín Vašíček a František Matějíček, kteří utvořili novou společnost.

V roce 1909 byla při mlýně zřízena elektrárna.

Tento pšeničný mlýn měl měsíční semelek kolem 2 000 t. Přibližně do roku 1992 byl mlýn součástí společnosti Mlýnský průmysl Kyjov, ředitel podniku byl pan ing. Rostislav Horčička. V roce 1992 byl mlýn vrácen potomkům Rudolfa Koudelky. Soukromé podnikání však nebylo moc úspěšné a majitelé se často měnili. V roce 2011 koupila mlýn společnost Brněnská mlynárenská. Ta zrekonstruovala náhon pro provoz vodní elektrárny a plánovala areál přestavět na byty. Tento záměr nebyl ze strany obce akceptován a nakonec se vedení společnosti a obec dohodly na prodeji 100 % podílu společnosti Brněnská mlynárenská do vlastnictví Bílovic nad Svitavou. Prodej se tak uskutečnil v roce 2017, kdy byl realizován za 38 milionů Kč.

Přestavba areálu

Poté, co areál přešel do majetku obce, byla zpracována územní studie celého Mlýnského ostrova, která v první etapě počítá s demolicí původní budovy původní budovy mlýna a výstavby zcela nové šestipodlažní budovy, která se bude držet odrážet architektonický styl původní budovy. V budově by měly být umístěny gymnastický sál, zázemí základní školy, přípravná třída, keramická dílna, jazyková učebna, tři první a tři druhé třídy ZŠ, základní umělecká škola a volnočasové centrum Lužánky. V posledním patře bude umístěna konferenční místnost a jednací sál se zázemím. Společně s mlýnem bude zbourána vedlejší budova, kterou nahradí minipivovar a restaurace.

V druhé etapě by měla být přestavba venkovních ploch celého areálu Mlýnského ostrova. Počítá se s multifunkčním sportovištěm, hřiště pro děti školního věku, malý amfiteátr u řeky, wellness, relaxační odpočinkový part a parkovací plochy.

V současné době se Bílovicím nad Svitavou podařilo získat od Státního fondu podpory investic dotaci ve výši 206 056 335 Kč na I. etapu. S její realizací se začalo v lednu 2024.

Zdroje