Obchodní je zaniklá ulice v Adamově.
Tato ulice byla situována v centru Adamova. Spojovala dnešní náměstí Práce a Smetanovo náměstí. Před vybudováním obchodního centra v roce 1966, do kterého se přestěhovaly obchody, které se nacházely v ulici, byla Obchodní ulice asanována.
V Pamětní knize obce Adamova popisuje kronikář ulici v roce 1922 takto:
„Vpravo dolů vede ulice k potoku Křt., v níž jsou dva hostince („Drexlerův“ v pr. a v levo až u potoka a mostu „Šumberův“), dva obchody smíšeným zbožím (v pr. „Tiefelbachův“ a v l. „Sládkův“), k nimž druží se v domě hostince Šumberova „dělnický konsum“. V novém domku Horníčkově v pr. je stanice četnická.“
Popis ulice k roku 1945
Napravo od náměstí Práce – Šumberovo řeznictví a restaurace (číslo popisné 49), Šumberův rodinný dům (číslo popisné 4), prodejna potravin Alfonse Sládka (číslo popisné 67), hodinářství A. Boušky, které později vystřídal František Handl s knihkupectvím, řeznictví Josefa Hudce a poslední byla společná budova pro četnickou stanicí a poštu (číslo popisné 8 a 30).
Na levé straně stála prodejna textilu (dříve obchod se smíšeným zbožím), potravin pana Špačka, pobočky Státní spořitelny, dříve tzv. kampelička (byla založena ve dvacátých letech pro drobné střadatele z iniciativy tehdejšího starosty Jana Bezchleby), pět rodinných domků. V pátém domě bydlel dobrovolný zdravotník pan Hrnčíř (v 19. století byla v tomto domku místní škola, kterou navštěvovalo až 120 dětí). Dále Drexlerova hospoda, prodejna družstevního spolku Včela, později přejmenovaná na jednotu. Ulici na levé straně uzavíralo Ševčíkovo hospodářství.
Po vybudování výše zmíněného obchodního centra bylo rozhodnuto o asanaci celé Obchodní ulice (kromě bývalé četnické stanice a pošty) a tak se v roce 1966 část centra města razantně změnila.
Zdroje
- Pamětní kniha obce Adamova, s. 4.
- Kronika obce Adamova II. díl, s.
- Vzpomínky Aleny Buchtové.