Skalní sklep

Z Adamov a okolí
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání
Původní budova Skalního sklepu v Adamově před zbouráním v roce 1893
Původní budova Skalního sklepu v Adamově před zbouráním v roce 1893
Skalní sklep v roce 2008
Skalní sklep v roce 2008

Skalní sklep (německy Felsenkeller), U skalního sklepa nebo také lidově Skalák je bývalý hotel a restaurace postavený v roce 1893 u soutoku Svitavy a Křtinského potoka v Adamově, na ulici Nádražní.

Historie

Předchůdcem Skalního sklepa byla hospoda, kterou nechali postavit Lichtenštejnové na místě panské stodoly. V tomto hostinci založili adamovští v roce 1863 čtenářský spolek. Název U Skalního sklepa nebo krátce Skalní sklep, který se dochoval, pochází od pivního sklípku, který kdysi stával ve stráni nad železniční tratí.

V období první republiky fungoval Skalní sklep stále jako restaurace a hotel, ve kterém se zastavovali turisté mířící na blízkou Alexandrovu rozhlednu nebo Býčí skálu. V jeho těsné blízkosti se roku 1921 postavil Dělnický dům, který dnes připomíná torzo mohutný památník.

Dne 1. května 1923 si Skalní sklep pronajali bratři Ducháčci, kteří si jej vlastním nákladem upraven. Dne 20. května byl hotel opět otevřen. V této době byl bezplatně pronajala Sokolu sál a to do doby, než si jednota postaví Sokolovnu. V roce 1926 zde Akciová společnost pro stavbu strojů a mostů Adamov nechala zřídit 6 nových podkrovních pokojů a dva pokoje v přízemí.

Po druhé světové válce byla v budově ubytovna. Dne 11. prosince 1965 byla na budově slavnostně odhalena pamětní deska Vatroslava Jagiće, který v Adamově pobýval a začal zde psát své paměti.

Po vybudování nového hotelu v roce 1966 se do uvolněných prostorů v srpnu 1969 nastěhovaly kanceláře Závodního klubu. Dále zde od 13. ledna 1969 sídlila knihovna Závodního klubu. Na fotografii v publikaci Výsledky společné práce z roku 1971 má již Skalní sklep po boku novodobou přístavbu. Kdy přesně byla postavena a jakému účelu sloužila není zatím jasné. V 90. letech v této přístavbě sídlila Banka Haná.

Závodní klub se ze Skalního sklepa vystěhoval v roce 1993, nové prostory našel v sousedním kulturním domě. Adamovské strojírny Skalní sklep tentýž rok odprodaly. Ten následně vystřídal několik majitelů. V tomto období se nacházel v neutěšitelném stavu, do sklepních místností zatékalo a několikrát se stal cílem vandalů a bezdomovců.

V roce 2012 přišel o Skalní sklep majitel Miroslava Beneše v exekuci. V následní aukci jej vydražil Martin Boháček z Adamova za necelý 1 milion a půl Kč. V listopadu téhož roku začaly na domě menší údržbové práce spočívající ve výměně okapních rýn apod. V následujícím roce byla zrekonstruovaná nad přístavbou střecha – přístavba mírně šikmého pultového krovu. Po celý rok probíhaly práce na interiéru budovy.

Dne 11. března 2014 započalo bourání výše zmíněného památníku Dělnického domu z rozhodnutí majitele Martina Boháčka, který vlastní i pozemek pod památníkem. Ve stejný rok byla taktéž nalezena historická studna a byla vyčištěna. Prozatím není jisté, kdy byla studna zakryta, dochován je však minimální počet obrázků se studnou.

Kolem roku 2019 bylo v přístavbě otevřeno Asia bistro, které nabízí rychlé občerstvení s možností posezení uvnitř i venku.

Od roku 2024 se Skalní sklep je majitelem nabízen k prodeji.

Zdroje

  • Pamětní kniha obce Adamova, s. 6, 7, 13, 26.