Arnošt Martinec st.

Verze z 21. 12. 2024, 09:25, kterou vytvořil Lukáš Malý (diskuse | příspěvky) (založena nová stránka s textem „{{Chybí obrázek}} '''Arnošt Martinec st.''' (6. března 1898 ve Velkém Poříčí – 19. dubna 1976) byl obvodní a závodní lékař v Adamově. == Životopis == MUDr. Arnošt Martinec se narodil v roce 1898 ve Velkém Poříčí u Náchoda (dnes Hronov 2). Ke konci první světové války narukoval jako medik do vojenského lazaretu. Lékařská studia začal na Univerzitě Karlově v Praze, avšak dokončil je na lékařské fakultě Masa…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Tomuto článku chybí obrázky. Víte-li o nějakých svobodně šiřitelných, neváhejte je načíst na Wikimedia Commons a přidat do článku.

Arnošt Martinec st. (6. března 1898 ve Velkém Poříčí – 19. dubna 1976) byl obvodní a závodní lékař v Adamově.

Životopis

MUDr. Arnošt Martinec se narodil v roce 1898 ve Velkém Poříčí u Náchoda (dnes Hronov 2). Ke konci první světové války narukoval jako medik do vojenského lazaretu. Lékařská studia začal na Univerzitě Karlově v Praze, avšak dokončil je na lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně, kde roku 1923 úspěšně promoval. Svou lékařskou kariéru zahájil jako sekundární lékař v Zemské nemocnici v Brně. V roce 1926 se oženil s Bertou Grydilovou, dcerou tehdejšího adamovského lékaře MUDr. Ignáce Grydila, a po svatbě nastoupil do funkce obvodního a závodního lékaře v Adamově. Jeho obvod zahrnoval i okolní obce jako Babice nad Svitavou, Útěchov, Vranov a část Olomučan včetně osady Josefov. Pacienty navštěvoval nejprve na motocyklu, později ve své charakteristické žluté aerovce s plátěnou střechou.

MUDr. Martinec byl proslulý svou obětavostí a neutuchající péčí o pacienty. Jeho pracovní den začínal v sedm hodin ráno v soukromé ordinaci v rodinné vile pod kostelem, kde přijímal pacienty z Adamova. Dopoledne věnoval návštěvám nemocných a práci v závodní ordinaci, odpoledne opět vyjížděl za pacienty v okolí a večer ordinoval v Adamově, kde byl také jediným zubařem pro široké okolí. Byl vždy připraven zasáhnout i mimo ordinační hodiny, ať šlo o úrazy nebo komplikované porody. Jeho pacienti ho měli velmi rádi, a on se jim na oplátku snažil věnovat maximální péči. Zajišťoval i drobné operace, aby nemocní nemuseli dojíždět do vzdálených nemocnic. V 50. letech mu přibyli kolegové – závodní lékař MUDr. Josef Jelínek a obvodní lékař MUDr. Jiří Hřib.

MUDr. Martinec se kromě lékařské praxe věnoval i společenské činnosti. V roce 1928 byl spoluzakladatelem místní skupiny Československého červeného kříže, kde působil jako dlouholetý předseda. Po válce se zapojil do vedení závodní skupiny ČSČK. Aktivně se angažoval v osvětě, přednášel, psal odborné články a lektoroval knihy. Ve spolupráci s učitelkou Růženou Jilemnickou, manželkou spisovatele Petra Jilemnického, zavedl zdravotní péči pro školní mládež v Adamově.

Neocenitelnou oporou mu byla jeho manželka Berta, která pracovala jako zdravotní sestra. Pomáhala v soukromé ordinaci přípravou a výdejem léků i v zubní ordinaci odpoledne. Později spolupracovala s manželem na závodním zdravotním středisku až do důchodu. Bertina obětavost a lidský přístup si získaly uznání mezi adamovskými občany, kteří ji nazývali „polovičním doktorem“. Narodila se 19. října 1904 a zemřela 14. února 1985.

Martincovi vychovali dva syny, kteří se rovněž vydali na lékařskou dráhu. MUDr. Arnošt Martinec ml. (1929–2011) a MUDr. Pavel Martinec (1939–2011) pokračovali v rodinné tradici. Za svou celoživotní obětavou práci byl MUDr. Arnošt Martinec starší v roce 1963 oceněn čestným titulem „Zasloužilý lékař“, který mu udělil prezident republiky na návrh vlády.

Do důchodu odešel MUDr. Martinec v prosinci 1963, přičemž zemřel 19. dubna 1976. Je pohřben na Starém hřbitově v Adamově.

Zdroje

  • Bez uvedení autora. Významná výročí – MUDr. Arnošt Martinec st. – 110. výročí narození v Adamovský zpravodaj. 2008, č. 3, Adamov: Městský úřad Adamov, s. 13.
  • MK. Žili mezi námi – MUDr. Arnošt Martinec st. – 120. výročí narození v Adamovský zpravodaj. 2018, č. 3, Adamov: Městský úřad Adamov, s. 15.