Okres Blansko

Verze z 16. 11. 2024, 07:38, kterou vytvořil Lukáš Malý (diskuse | příspěvky) (založena nová stránka s textem „náhled|alt=Poloha okresu Blansko|Poloha okresu Blansko '''Okres Blansko''' se nachází v Jihomoravském kraji České republiky a je známý svou bohatou historií, krásnou přírodou a turistickými atrakcemi. Hlavním městem okresu je město Blansko, které je často považováno za bránu do Moravskému krasu, jedné z nejvýznamnějších krasových oblastí ve střední Evropě. Z jihomorav…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Poloha okresu Blansko
Poloha okresu Blansko

Okres Blansko se nachází v Jihomoravském kraji České republiky a je známý svou bohatou historií, krásnou přírodou a turistickými atrakcemi. Hlavním městem okresu je město Blansko, které je často považováno za bránu do Moravskému krasu, jedné z nejvýznamnějších krasových oblastí ve střední Evropě.

Z jihomoravských okresů sousedí na jihu s okresem Brno-venkov a na jihovýchodě s okresem Vyškov. Dále hraničí na východě s okresem Prostějov Olomouckého kraje, na severu s okresem Svitavy Pardubického kraje a na západě s okresem Žďár nad Sázavou kraje Vysočina. Jediným bodem hraničí i s okresem Brno-město, a to na styku hranic katastrálních území Vranov, Útěchov, Bílovice nad Svitavou a Adamov

Geografie

Město Blansko, hlavní město okresu
Město Blansko, hlavní město okresu

Okres Blansko má rozlohu přibližně 862 km2 a zahrnuje více než 100 obcí. Terén je převážně kopcovitý, což je typické pro Drahanskou vrchovinu a okolní krajiny. Významnou část okresu tvoří Moravský kras, oblast s bohatým výskytem krasových jevů, jako jsou jeskyně, propasti a kaňony.

Moravský kras

Moravský kras je jedním z hlavních lákadel okresu Blansko. Nachází se zde například:

  • Punkevní jeskyně s možností plavby po podzemní říčce Punkvě,
  • Propast Macocha, jedna z nejhlubších propastí svého druhu ve střední Evropě (138,7 m),

další jeskyně jako Kateřinská, Balcarka nebo Sloupsko-šošůvské jeskyně.

  • Býčí skála, významná jeskyně v Moravském krasu, známá svými archeologickými nálezy z doby halštatské a legendárním nálezem bronzové sošky býčka.

Historie a památky

Stará huť u Adamova
Stará huť u Adamova

V samotném městě Blansko se nachází zámek Blansko, kde je dnes Muzeum Blanenska. Muzeum se zaměřuje na historii regionu a tradiční výrobu litiny, která byla pro oblast v minulosti typická.

Další významné památky v okrese zahrnují například hrad Pernštejn, který leží na hranici okresu, a různé menší zříceniny hradů, jako je Blansek, Nový hrad nebo Holštejn. Mezi nejznámější zámky patří zámek Kunštát a Křtiny. Železářskou tradici připomínají Stará huť a Klamova huť.

Přírodní a turistické zajímavosti

Blansko je ideálním výchozím bodem pro turistiku, cyklistiku a další venkovní aktivity. Okres je protkán sítí turistických tras a cyklostezek, které vedou nádhernou krajinou. Oblíbenými cíli jsou kromě Macochy a Punkevních jeskyní také vodní nádrž Křetínka, Mariánské údolí, Křtinské údolí nebo zalesněné oblasti u Kunštátu a Boskovic.

Hospodářství

Okres má průmyslovou tradici, zejména díky historické výrobě litiny a hutnictví. Později také velmi rozvinutý strojírenské odvětví (Letovice, Blansko, Adamov) Dnes je zde ekonomika rozmanitější, s významným podílem turistického ruchu. Zemědělství hraje roli zejména v menších obcích.