Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Křtiny
Městys Křtiny (německy Kiritein) se nachází cca 5 km východně od Adamova. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1237, je uvedena na imunitní listině papeže Řehoře IX. Zde jsou Křtiny uváděny jako majetek premonstrátského kláštera v Zábrdovicích.


Obraz Kostela Jména Panny Marie ve Křtinách pocházející zřejmě z doby před rokem 1844 (autor neznámý)


Kostel se zámkem na počátku 20. století (nakladatel Ascher & Redlich, Brno)

Zajímavosti v obci:
– zámek Křtiny – pochází z poloviny 17. století, sloužil jako rezidence zábrdovických premonstrátů. Roku 2008 byl národní kulturní památkou. V současnosti je součástí Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny Mendelovy univerzity v Brně, slouží i jako hotel a restaurace.
– chrám Jména Panny Marie – jeho výstavba započala roku 1728 podle projektu Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Stavba byla dokončena roku 1750. Od 1. července 2008 je zapsán mezi Národní kulturní památky ČR. Chrámem je ambitem spojen s přilehlou kaplí svaté Anny, budovaná v letech 1718 a 1733, taktéž dle projektu Santiniho.


Chrám Jména Panny Marie se zámkem v lednu 2017

– fara
arboretum Křtiny – nachází se na půli cesty mezi Křtiny a Jedovnicemi. Založeno bylo v roce 1928. profesorem Lesnické fakulty Vysoké školy zemědělské v Brně Augustem Bayerem. Rozloha arboreta je 23 ha.
– památník obětem první světové války.
Sluneční stezka – naučná stezka v okolí Křtin o délce 4,3 km seznamující návštěvníky s vesmírnými tělesy sluneční soustavy.

 

Poslední aktualizace 31. ledna 2023 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist