Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Památník první světové války
Památník na bílovickém ostrově je vůbec nejstarším památníkem první světové války v Evropě. Byl zde postaven 26. září 1915 bílovickým Sokolem z podnětu spisovatele Rudolfa Těsnohlídka. Původně byl záměr zbudovat památník 500. výročí Jana Husa.
Peníze na pomník věnovali bílovičtí občané. Jako příhodné místo byly vytipovány čtyři lokality: ostrůvek, roh hradiska a Palackého údolí, nad Loužkem nad nádraží a na pozemku před domem pana Špatného, který jej sám nabídl. U hradiska by byly náročné zemní práce z důvodu skalnatého terénu, nad Loužkem by bylo zapotřebí žádat Velkostatek Adamov pro povolení a na pozemku pana Špatného by naopak pomník od silnice nevynikal. Bylo tedy vybráno místo na ostrůvku.
Původně měl být na jehlanu umístěn v trnité koruně kalich, pod ním umístěn letopočet 1415 - 1915 a dole vytesán nápis Tělovýchovná jednota Sokol. Nahoře měl být jehlan ukončen kovovým odlitkem sokola sedícího na hnízdě a chránícího rozpjatými perutěmi svá mláďata (to mělo symbolizovat český odboj).
Pro realizaci stavby byl vybrán pak Karel Kučera z Obřan.
Poté co byli realizátoři okolo Těsnohlídka varováni, že jejich návrh nebude na patřičným místech schválen a povede k pronásledování Sokolů, bylo rozhodnuto o přeměnění stavby na památník obětem první světové války.
Slavností předání zahájil nadučitel Josef Tepera vzpomínkou na padlé. Místní kronikář slavnost popisuje takto:

    ... když nadučitel Josef Tepera zahajoval slavnost vzpomínkou na padlé, přerušil ho hlasitý pláč a vzlyky a konečně neodolal ani on sám a nikdo z přítomných. Zazněl hymnus k svatému Václavu a při prosbě: nedej zahynouti nám, ni budoucím - štkali i zpívající. (Pamětní kniha Bílovic nad Svitavou, s. 101)

Akt zakončil proslovem starosta obce Antonín Kartous. Obecenstvo následně zazpívalo, jak se přikazovalo, rakouskou hymnu a jenom hrstka však českou národní hymnu. Následně z toho byli vyšetřováni a dostali důtku, protože obě písně nesmí se zpívat po sobě.


Památník první světové války v průběhem opravy v roce 2015

V roce 2015 prošel pomník opravou, kterou provedl Zdeněk Pokorný. Ministerstvo kulturu na rekonstrukci poskytlo účelový příspěvek 85 tisíc Kč. Po rekonstrukci u památníku proběhla oslava 100. výročí odhalení památníku.

Zdroje:
Pamětní kniha Bílovic nad Svitavou, s. 101.
Záznam 100. výročí odhalení Pomníku padlým v I. světové válce v Bílovicích nad Svitavou na YouTube.

 

Poslední aktualizace 19. ledna 2018 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist