Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Památník Josefa Rosenauera
Původní památník vybudovaný v roce 1929 měl podobu desky umístěné na skále při lesní cestě od okresní silnice Adamov – Bílovice nad Svitavou nedaleko železničního tunelu č. 3. Cesta dále pokračuje směrem k okresní silnici Kanice – Babice nad Svitavou do prostoru nazvaného Žilůvky. I samotná cesta se jmenuje Resenauerova. Na desce je umístěn tento nápis:

JOSEF
ROSENAUER
1735 - 1804
1929

V roce 1940 byl památník podle návrhu Josefa Opletala rozšířena a nad pamětní desku byla umístěna podobizna Josefa Rosenauera a vedle ní zobrazení Schwarzenberského kanálu s portálem tunelu, kterým kanál prochází. Podobiznu zhotovil Josef Opletal podle pohlednice vydané Německým spolkem Českého lesa (Deutscher Böhmewaldbund). Tentýž pohled je uveden v knize Velké vzory našeho lesnictví (Frič a kol. 1958)


Rosenauerův památník

Josef Rosenauer (26. února 1735 v Chvalšinách – 10. března 1804 v Českém Krumlově) byl český inženýr, který vyprojektoval a postavil Schwarzenberský a Vchynicko-tetovský plavební kanál.
Roku 1759 Rosenauer nastoupil jako lesní adjunkt do schwarzenberského lesního úřadu v Českém Krumlově. Na počátku 60. let studoval na náklady zaměstnavatele na tzv. inženýrské akademii ve Vídni, kterou ukončil v květnu 1770 s výborným prospěchem. Následujícího roku získal titul schwarzenberského knížecího lesního inženýra. V roce 1774 se Josef Rosenauer po složení zeměměřičských zkoušek stal také přísežným zemským zeměměřičem.
Jako zaměstnanec vrchnostenské správy schwarzenberského panství vypracoval návrh umožňující levnou dopravu dřeva z nepřístupných pralesů Šumavy v povodí Vltavy svahovým plavebním kanálem přes hlavní evropské rozvodí do řeky Velká Mihela a dále do Dunaje. Realizace kanálu začala v roce 1789 a první část – 39,9 km dlouhý tzv. starý kanál vedoucí od potoka Zwettelbach k Jelenímu potoku – byla zcela dokončena v roce 1793. Rosenauer se obával nedostatku vody z přítoků plavebního kanálu a raději ve stavbě nepokračoval, druhá část (nový kanál) byla postavena podle Rosenauerova projektu až v letech 1821–1822.
Kníže Josef II. ze Schwarzenbergu na konci 18. století pověřil zkušeného Rosenauera, tehdy již ředitele schwarzenberské plavby, navržením systému plavení dřeva z oblasti Modravy a Roklanu. Návrh Vchynicko-tetovského plavebního kanálu, který obcházel nesplavný úsek řeky Vydry pod Antýglem (Povydří) spojením s Křemelnou, kníže schválil a okamžitě začal být budován.
Josef Rosenauer stál také u zřízení plavebního kanálu pro plavení dříví na řece Aist v Horním Rakousku.

Zdroje:
TRUHLÁŘ, Jiří. Památníky adamovských lesů. Praha: Primus, 2003. s. 34-35. ISBN 80-86207-24-2.
Wikipedie. Josef Rosenauer [online]. [cit. 2016-12-11]. Dostupné z: <https://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_Rosenauer>

 

Poslední aktualizace 10. prosince 2016 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist