Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Památník sovětským letkyním u Babic nad Svitavou
Při silnici vedoucí z Babic nad Svitavou do Křtin se nachází po levé straně malý památník, na kterém je vytesáno:

HRDINNÝM SOVĚTSKÝM
LETKYNÍM
Z DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY

Počátky tohoto památníku začínají odpoledne 25. dubna 1945, kdy bylo nad Babicemi sestřeleno sovětské letadlo. Podle pozůstatků na místě dopadu vraku se usuzovalo, že letoun byl pilotován ženou. 9. května 1960 pro paměť této události byl místním národním výborem nedaleko nehody slavnostně odhalen památník, na kterém bylo uveden tento text:

Zde padla
v posledních dnech války
v roce 1945
sovětská letkyně
čest její památce

V roce 1978 byl na místě dopadu letounu proveden skupinou "Z77" z Klubu vojenské historie Brno, Moravského muzea Brno, Svazarmu Zbrojovka Brno a redakce časopisu Zápisník průzkum, při kterém byly nalezeny neúplné kosterní pozůstatky pilota. Po jejich ohledání se zjistilo, že letoun pilotoval muž. Dále se také našla část překližky, na které bylo uvedeno čtyřčíslí - 1033. Při porovnání s čísly z archivní zprávy ze Sovětského svazu bylo zjištěno, že z šesti letounů sestřelených v okolí Brna v týž den se jedná o letadlo pilotované gardovým poručíkem Alexejem Ivanovičem Menšikovem ze 177. gardového stíhacího pluku 14. gardové stíhací divize 5. letecké armády. Šlo o typ La-7 s identifikačním číslem 1033.


Pátrání po troskách letounu v roce 1978 (autor neznámý)

U památníku se tedy roku 1980 změnil text na první výše uvedený. Pozůstatky nalezené při průzkumu byly 27. dubna 1982 pohřbeny u památníku RA v Babicích nad Svitavou.


Současná podoba památníku

Zdroje:
Kp. Babice nad Svitavou svým osvoboditelům. Vlastivědné zprávy z Adamova a okolí, 1960, roč. IV, č. 3. Adamov: Historicko-vlastivědný kroužek. s. 5.
TRUHLÁŘ, Jiří. Památníky adamovských lesů. Praha: Primus, 2003. s. 141. ISBN 80-86207-24-2.

 

Poslední aktualizace 25. února 2014 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist