Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Dělnická tělocvičná jednota (DTJ)
Tento spolek byl založen v 5. listopadu 1905. Původně cvičili v hostinci U Fryšů. Od roku 1920 ve Skalním sklepě (číslo popisné 57). Téhož roku bylo založeno družstvo Dělnický dům, které postavilo následujícího roku Dělnický dům u Skalního sklepa. Předsedou této jednoty byl zvolen Alfons Štancl. 12. února 1911 se na valné hromadě rozhodlo, že se jednota připojí k mezinárodnímu tělovýchovnému svazu a název změní na Mezinárodní dělnická tělocvičná jednota (MDTJ). 6. října 1915 však byla činnost jednoty z důvodu vypuknutí první světové války úředně zastavena.
Po vzniku Československé republiky, v březnu 1919, se opět její činnost začala rozvíjet. V závislosti na rozvoji kulturního i politického života v Adamově přišla na svět myšlenka vybudování vlastního stánku, ve kterém by se mohla dále vyvíjet aktivita jednoty. Proto bylo v srpnu 1920 bylo založeno na podnět přípravného výboru v čele s Františkem Preislerem a Janem Melčem Družstvo Dělnický dům. 19. listopad 1921 byl postavený Dělnický dům slavnostně otevřen. Tento den na počest otevření byla ochotnickými divadelníky sehrána hra "Protekce"
25. dubna 1921 se DTJ na základě hlasování připojila k FDTJ, která byla pod vedením vznikající KSČ.
V roce 1924 byl starostou jednoty Jan Melč, vychovatelem Arnošt Hudec a jednatelem Norbert Vaněrka. Následující rok byl starostou Josef Zbytovský, náčelníkem pak Josef Zvěřina.

Odkazy:
Kronika obce Adamova, s. 31, 49 a 50.

 

Poslední aktualizace 08. března 2014 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist