Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Dřevěné baráky na Mírově
V roce 1942 byl, z důvodu nedostatku ubytovacích kapacit pro dělnictvo pracující v továrně, vypracován projekt čtveřice dřevěných obytných baráků a umývárny, které byly situovány na Mírov. Společně s touto skupinou baráků byly v témže období vybudovány další baráky u Skalního sklepa (číslo popisné 57) a na levém břehu Svitavy nedaleko lávky u železničního nádraží (číslo popisné 107).
Konstrukce baráků byla dřevěná, rozebírací, střecha sedlová, krytá lepenkou, podlahy též dřevěné. Jednalo se o volně postavené objekty s kamennou podezdívkou, kdy byl každý barák o třech místnostech po dvaceti lůžkách. Umývací barák sestává z umývárny (s teplou a studenou vodou), sušárny, sprch, převlékárny, vlastní kotelny a záchody.
Do baráků byla zavedena elektrická energie, vodovod byl napojen na obecní vodovodní síť. Jednotlivé místnosti byly vytápěny železnými kamny se zděnými komíny.
Jaký byl osud baráků po druhé světové válce a kdy byly stavby odstraněny není zatím známo.


Situace ze stavební dokumentace (Stavitel F. Krahulec a M. Matula, Blansko)

Zdroje:
Městský úřad Adamov, archiv správy majetku města, inv. č. 105, Dřevěné baráky 201–205–207, Technická zpráva, z roku 1942.

 

Poslední aktualizace 21. července 2020 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist