Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Naučná stezka Cesta železa Moravským krasem
Cesta železa Moravským krasem je naučná stezka, která se nachází v okrese Blansko a z menší části v okrese Brno-venkov v Jihomoravském kraji. Větší část stezky prochází Moravským krasem.
Naučná stezka, která vznikla v roce 2003, má 5 okruhů, celkovou délku asi 30 km a 27 zastávek. Správci stezky jsou Správa CHKO Moravský kras, Spolek pro rozvoj venkova Moravský kras a Technické muzeum v Brně. Stezka je zařazena do systému tras Evropských cest železa. Výchozími body jsou Blansko, Olomučany, Rudice, Jedovnice, Křtiny, Habrůvka, Adamov a Babice nad Svitavou.
Naučná stezka se zabývá historií zpracování a těžby rud v Moravském krasu. Město Blansko se pyšní historií zpracování železné rudy a výrobou umělecké litiny, v Olomučanech a v Rudici se od středověku až do 19. století železná ruda těžila. Železářské hutě byly u Adamova a u Jedovnic, na trase se nacházejí i další zajímavé lokality, které souvisejí s touto činností.

Seznam výchozích bodů, dotčených míst a umístění informačních panelů (IP) a orientačních panelů (OP):
1) Blansko – Klamova huť (IP), Karlova huť, Železářská huť Paulinka (OP), Kněžnina huť, Mariánská huť, Muzeum Blansko (nástupní panel).
2) Olomučany – Olomučany (nástupní panel), Pinkoviště a huť na Padouchu, údolí Padouch (OP), huť v národní přírodní rezervaci Habrůvecká bučina, hutnické dílny U Kukačky (IP), hutnická dílna U Obrázku, hutnická dílna U Srnce (OP), huť u Máchova Pomníku, Vystrčená (OP), Polom (IP), důlní pole Tomáš a Trojice, Aloisova štola, lom Hrubých.
3) Rudice, Jedovnice – Rudice (IP), Seč, důl Niva, Žegrov (IP), Novinky, Černé hlíny (OP), Panské boudy (OP), Kaplička sv. Antonína (OP), Větrný mlýn, Geopark Rudice, Jedovnice (nástupní panel), Hugova huť (OP).
4) Křtiny, Habrůvka – Habrůvka (nástupní panel), Křtiny (nástupní panel), jeskyně Výpustek.
5) Adamov, Josefov, Babice nad Svitavou – Adamov (nástupní panel), Nad Bílou skálou (OP), Prachový mlýn, Josefov, Huť Františka (IP), Švýcárna, jeskyně Jáchymka, Althamr (OP), Býčí skála (IP), Babice nad Svitavou (nástupní panel), Malá Macocha (OP), huť u Babic nad Svitavou.


Dotčené území rozdělené do pěti podcelků, výchozích bodů pro určené území (kolektiv autorů)

Zdroje:
SOUCHOPOVÁ, Věra, MERTA, Jiří, TRUHLÁŘ, Jiří, BALÁK, Ivan a ŠTEFKA, Leoš. Cesta železa Moravským krasem. Blansko: Svaz obcí Spolek pro rozvoj venkova Moravský kras, 2002. 123 s.

 

Poslední aktualizace 18. května 2020 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist