Adast Systems

Z Adamov a okolí
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání
Sídlo společnosti Adast Systems v roce 2015
Sídlo společnosti Adast Systems v roce 2015

Adast Systems, a. s., je společnost v Adamově, která vznikla v roce 1993 coby dceřiná společnost Adamovských strojíren.

Historie

V roce 1924 byla založena pražská společnost HEFA (Hejduk & Faix), která představila první výdejní stojan s průtočným měřidlem české výroby. Po druhé světové válce dosáhla HEFA mezinárodního uznání.

Roku 1961 byla výroba společnosti HEFA převedena do Adamovských strojíren, a to včetně externích montáží. Poté byla větší část sortimentu inovována. V následujících letech si značka ADAST v komoditě benzinových a naftových stojanů vybudovala dominantní postavení na trhu tehdejšího RVHP. Výrobky představovaly v té době kompletní sortiment vybavení potřebné pro čerpání, měření, filtraci, registraci, výdej a rozvod kapalných paliv a lehkých topných olejů. Největší podíl měla však výroba výdejních stojanů.

Po roce 1989 donutila silná konkurence výrobky Adamovských strojíren inovovat, zejména z pohledu ekologie a využití elektroniky. Rozvoj sítí čerpacích stanic dopomohl firmě k rozvoji a vývoji nových čerpacích stojanů.

K 1. lednu 1993 došlo ke vzniku ADAST SYSTEMS, a. s. Adamov jako dceřiná společnost Adamovských strojíren. Jejím ředitelem byl zvolen Ing. Bohuslav Augustin. Roku 2003 se změnil vlastník společnosti a ta od této chvíle nesla název ADAMOV - SYSTEMS, a. s. Tímto taktéž společnost vypustila ze svého loga znak Adamovských strojíren, které používala. O pět let později se společnost vrátila k názvu Adast Systems, a. s.

Dne 25. ledna 2016 navštívil společnost prezident České republiky Miloš Zeman. Krátce se setkal s vedení společnosti a poté i se zaměstnanci. Adast Systems podporovala v prezidentských volbách Miloše Zemana i politickou stranu Strana práv občanů Zemanovci (SPOZ). V srpnu 2018 byla zveřejněna na České televizi reportáž o napojení společnost Adast Systems na právníka Fabia Delca, který má vazby na ruského prezidenta Vladimíra Putina.

Zdroje