Tomuto článku chybí obrázky. Víte-li o nějakých svobodně šiřitelných, neváhejte je načíst na Wikimedia Commons a přidat do článku.

Čtenářský spolek byl založen v 19. století v Adamově.

Historie

Tento spolek byl v Adamově založen 14. října 1863 v původním hostinci Skalní sklep pěti členy vedenými učitelem Josefem Fedrou, který šířil české vědomí v obci novinami a knihovnou, která se v roce 1919 stala základem obecní knihovny. Původně spolu zasedali v hostinci U Ličmanů, který se nacházel pod kostelem. Od roku 1887 U Jašků, hostinec najatý Jakubem Hanákem. V roce 1906 spolek přesídlil do Skalního sklepa.

V roce 1895 bylo v Moravské orlici doloženo 8 spolkem pořádaných zábav, z nichž bylo šest divadelních představeních. Na ostatky 16. ledna pořádal spolek kostýmní „merandu“, jak je hodnocena:

„Vydařila se v každé příčině Mile překvapeni jsme byli kostumovanými účastníky, kteří se objevili ve škraboškách. Dodali zábavě pravého rázu merendy a působivější veselosti. Též se nám velmi líbila nově nacvičená národní čtverylka a opakované mor. tance. Tím se tancům dodalo potřebné rozmanitosti.“ (Moravská orlice 3. března 1896, s. 3)

Dlouholetými předsedy byly Karel Klodner, Gustav Baráček a nejdéle Josef Tepiš. V průběhu války začala činnost spolku upadat a roku 1919 byl nakonec rozpuštěn. Posledním předsedou byl dělník František Svárovský. Jeviště převzala za náhradu (zaplacení pasiva spolku) místní odborová skupina kovodělníků.

Zdroje

  • Kronika obce Adamova, s. 30 a 31.
  • a. Dopisy z kraje; Z Adamova v Moravská orlice 34, 3.3.1896, s. 3.