Pohled na Kolonku a Ptačinu z Alexandrovy rozhledny
Pohled na Kolonku a Ptačinu z Alexandrovy rozhledny

Ptačina je neoficiální městská část Adamova.

Rozkládá jižně od Starého Adamova, na pravém břehu řeky Svitavy, od které je oddělena náspem železniční tratě Brno – Česká Třebová.

Ulice nacházející se v této části města jsou – Ronovská, Neumannova, Opletalova, Družstevní, Dvořákova, Blažkova, Petra Jilemnického, Tererova a Údolní.

Historie

V roce 1952 začala jednání mezi MNV Adamov a ONV Blansko o výstavbě bytových jednotek. V této době ing. arch. Jiří Auermüller naprojektoval novou čtvrť. Nové sídliště na ploše 8–10 ha mělo být realizováno ve 2 etapách. Do první etapy spadala výstavba 30 dřevěných domků typu Hartl a ve druhé mělo dojít ke stavbě 18 cihlových bytovek typu T 13. V nejnižším bodě sídliště byla vystavěna požární nádrž.

V roce 1955 MNV Adamov rozhodl, že nově zbudovaná čtvrť nad "Kolonií" ponese název Čtvrť Klementa Gottwalda. Lidově se jí však říkalo Ptačina. Tento název se stal oficiálním až po pádu komunismu. Název Ptačina byl odvozen od nedaleké studánky, kterou v roce 1938 zbudoval Josef Opletal.

Výhled na Ptačinu od budovy základní školy na ulici Ronovská
Výhled na Ptačinu od budovy základní školy na ulici Ronovská

V letech 1955 až 1956 pod taktovkou Ing. arch. A. Krejzy nastala stavba dalších 36 bytů, se kterými se původně nepočítalo. Nakonec vznikla jedna nová další bytovka typu T 13 (Údolní) a 6 čtyřbytových domků typu T 13/52 v jedné řadě na jihovýchodním okraji sídliště (spodní část ulice Opletalova). Ing. arch. Krejza navrhl také budovu základní školy nad nově vzniklé sídliště, takže zde působí jako dominanta této části města. Před touto budovou byl dne 10. listopadu 1963 odhalena busta Petra Jilemnického.

Dne 8. února 1958 byly v této čtvrti slavnostně otevřeny jesle s kapacitou 37 batolat.

První návrh na panelovou zástavbu pocházel od již zmiňovaného architekta Kramoliše, jednalo se koncept na urbanistické řešení sídliště (včetně kulturního střediska) z roku 1968. Dalším, platným návrhem, zabýval se již ing. arch. Havlíček. Panelovou zástavbu rozdělil podle několika různých typů domů a jejich umístění. Tak byla již v roce 1971 předurčena stavba bloků A, B, C, D, E a F.

První stavba byla umístěna pod hřebenem kopce, na kterém v té době stále ještě stály domky Hartl, měly být umístěny ve dvou řadách panelové bloky, a to blok pěti domů (B1-B5), blok B6+B7 a na nižší úrovni E1+E2, E3+E4 a kousek vedle F1 (totožný s typem E jen o samotě stojící). Touto stavbou nově vznikla ulice Petra Jilemnického. Hrubá stavba panelových domů byla započata v I. čtvrtletí roku 1975. V dubnu následujícího roku byly první bytové jednotky předány do užívání. Na ní vznikla také nová mateřská škola. Její provoz byl zahájen roku 1978.

Roku 1977 se započala výstavba panelových domů na budoucí ulici Družstevní, kde se od roku 1955 nacházelo 18 dřevěných domů typu „Hartl“. Tyto staré domy byly zbourány a jejich dosavadní obyvatelé se museli přestěhovat. V roce 1982 se započali nestěhovávat první obyvatelé. Celkově bylo na této ulici 208 nových bytových jednotek. Většina nájemníků byli pracovníci Adamovských strojíren. Na začátku této nové ulice je také 1. prosince 1983 slavnostně otevřen Dům služeb.

V 70. letech taky v souvislosti se zvyšujícím počtem obyvatel byl v lesním prostoru severozápadně od Ptačiny vybudován hřbitov.

Severovýchodně od existující zástavby měl původně vyrůst souvislý pás bytových jednotek. Přece jen se ale přistoupilo k jiné variantě. V důsledku změny technologie z blokopanelu na panel byla přepracována v roce 1975 studie souboru staveb. Urbanistické řešení si vyžádalo v úseku Neumannovy ulice změny v dispozičním řešení tím, že původní řadová zástavba objekty C1, C2, C3 a výškové budovy D1, D2, D3 byly nahrazeny objekty C4, C5, C6, které jsou situovány podél Neumannovy ulice.

V posledních letech došlo k revitalizaci okolí Ptačiny. Například na území bývalé skládky v sousedství sídliště vznikl nový lesopark, který poskytuje obyvatelům prostor pro rekreaci a odpočinek.

Na Ronovské ulici pak byly vystavěny další tři panelové domy stejného typu s tím rozdílem, že první dva mají místo u krajů umístěných balkónů lodžie, třetí z nich pak opět balkony.

Ptačina tak představuje příklad úspěšné transformace městského prostoru, který reagoval na demografické a průmyslové změny druhé poloviny 20. století, a dodnes slouží jako příjemné místo k bydlení s bohatou občanskou vybaveností.

V současné době se město Adamov snaží řešit problematiku parkování v této městské části. V roce 2024 započalo zavážení rokle mezi ulicí Petra Jilemnického a Údolní. Po jejím zavezení by zde mělo vzniknout nová odstavná plocha pro automobily. Další projekt řešící nedostatek parkovacích stání je plánován v podobě terasovitého stání při ulici Neumannova a Ronovská.

Nerealizované projekty

S rozvojem strojíren ve městě a stále přibývajícího počtu obyvatel se hledaly další místa, kde by se mohly realizovat výstavby bytových kapacit. V návaznosti na výstavbu bytových domů na ulici Družstevní, Neumannova a Petra Jilemnického byla v první polovině 70. let vypracována studie na výstavbu čtveřice panelových domů a 61 rodinných domů v lokalitě pod Ptačí svatyní. Tento projekt nebyl nikdy realizován. V územním plánu je tato lokalita částečně vymezena pro výstavbu individuálního bytového fondu.

Další nerealizované projekty spočívaly v rozšíření bývalého obchodního střediska na ulici Neumannova. Přístavbou měl projít i Dům služeb na ulici Družstevní, avšak z důvodu nedostatku finančních kapacit nikdy k tomuto kroku nebylo přistoupeno.

Zdroje

  • KALINOVÁ, Bohdana. Obytná zástavba a občanské služby Adamova ve 20. století. Brno: Bakalářská práce, 2011. s. 22–25.
  • CHARVÁT, Jan. Adamovští plánují další velký projekt. Z rokle chtějí parkoviště a park [online]. [cit. 2025-03-14]. Dostupné z: [1]
  • KRUTIL, Robin. V Adamově nemají lidé kde parkovat, město u Brna tak chce rokli zavézt sutí [online]. [cit. 2025-03-14]. Dostupné z: [2]