Tomuto článku chybí obrázky. Víte-li o nějakých svobodně šiřitelných, neváhejte je načíst na Wikimedia Commons a přidat do článku.

Slévárna v areálu technické památky Stará huť je nerealizovaný projekt výstavby budovy pro expozici Technického muzea.

Historie

Od roku 1971, kdy byla Stará huť prohlášena státní technickou památkou, bylo přikročeno k přípravným a projektovým pracím na rehabilitaci celého areálu Staré huti.

Součástí celkového záměru rehabilitace tohoto památkového souboru byla vypracována studie na zbudování objektu slévárny, který by umožnil prezentaci dobového způsobu železářské výroby.

Vzhled budovy vycházel z dobových fotografií z konce 19. století, tak aby zapadl mezi okolní dochovalé objekty areálu. Dispozice stavby byl podřízen snaze umožnit instalaci rozměrných předmětů, tj. hamru s vodním kolem, pece, dvou kuploven, zásobníku materiálu, jeřábu a rozložené technologie lití, kanónů. Dále bylo v půdorysu uvažováno s místností vědecko-administrativní pracovny, sociální zařízení a rozvody elektroinstalace.

Navržený objekt byl přízemní, nepodsklepená cihelná stavba s dřevěným krovem, viditelného z vnitřního prostoru, sedlovou střechou a přístavkem vodního kola a náznakem továrního komínu.

Základy měly být tvořeny z prostého betonu, zdivo cihlové, omítnuté, částečně spárované – režné. Okna a dveře ocelové. Podlaha z hrubších keramických dlaždic. Krytina dvojitá tašková na husté laťování. S vytápěním se počítalo pouze v pracovně a sociálním zařízení.

Zdroje

  • Městský úřad Adamov, archiv správy majetku města, bez inv. č., Adamov – Stará huť, studie slévárny, z roku 1979.