Rudoarmějec (Adamov)

Z Adamov a okolí
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání
Socha Rudoarmějce
Socha Rudoarmějce

Socha Rudoarmějce byla vytvořena Arnoštem Zvěřinou a Hubertem Bílkem a odhalena v roce 1951 na ulici Rudé armády (dnešní Osvobození) v Adamově.

Historie

Ráno 9. května 1945 opustili poslední Německé jednotky město. Půl hodiny po poledni se na okraji obce objevil první sovětský voják jedoucí na koni. Za ním dojeli další a po dvaceti minutách dorazila první masa dlouho očekávané Rudé armády. Ta s pomocí místních opravila mosty přes Svitavu, které nacistické jednotky zničily při ústupu, a pokračovala v jejich pronásledování.

Při bojích v okolí Adamova v dubnu 1945 padli dva sovětští vojáci. Jeden byl pochován v Babicích, druhý Archin Korolkov pocházející ze Lvova, byl pohřeb 11. května v Adamově před měšťanskou školou. Dne 23. května 1945 bylo tělo Korolkova exhumováno a převezeno do společného hrobu sovětských vojáků v Ořechově.

Na oslavu osvobození od nacistické nadvlády byla v Adamově 10. června 1951 odhalena socha Rudoarmějce v nadživotní velikosti. Jejími autory byli adamovský výtvarník Arnošt Zvěřina a jeho přítel Hubert Bílek. Socha Rudoarmějce byla umístěna na podstavci tvaru komolého jehlanu přibližně dva metry vysokému. Na čelní straně jehlanu byl umístěn komunistický znak srpu s kladivem. Na pravé straně jehlanu bylo uvedeno: „9. V. 1945. VÁM PODĚKOVÁNÍ A LÁSKU VÁM...“

Jehlan byl dále umístěn na podstavci, na kterém byla umístěna z pravé strany hvězda. Socha byla postavena před národním výborem.

V roce 1972 z důvodu výstavby nového zdravotního obvodního střediska bylo rozhodnuto o jejím přesunutí. V průběhu měsíce září byl pomník rozebrán a 8. října umístěn na Smetanovo náměstí před obchodním domem. Při přesunu byl jehlan o 90° otočen a tak se strana s nápisem stala čelní stranou.

Další přesun sochy proběhl 18. června 1994 na ulici Osvobození, kde tvoří s pamětním deskou padlých adamovských občanů z obou světových válek a padlých strojírenských zaměstnanců vzpomínkové zátiší. Podstavce a spodní část jehlanu s komunistickými symboly byl odstraněn. Na jehlan osazena jednoduchá deska se stejným nápisem jako na předchozím jehlanu: „9. V. 1945. VÁM PODĚKOVÁNÍ A LÁSKU VÁM...“

V roce 2016 byla upraveno okolí chodníku k soše a byly zde vysázeny nové dřeviny.