Průběh druhé světové války v Olomučanech, která probíhala v od 1. září 1939 do 8. května 1945.

Průběh

Do Olomučan se během války přestěhovali lidé, kteří se museli vystěhovány kvůli zřízení vojenské střelnice u Vyškova. Zároveň sem přišla i řada rodin z Brna, které našly útočiště u svých příbuzných a známých. V obci se rovněž nacházeli němečtí vojáci, kteří střežili sovětské zajatce.

Sedmnáctého dubna vypukla mezi obyvateli panika, že Němci shromažďují všechny muže. Někteří raději uprchli do okolních lesů. Později se ukázalo, že v Babicích byli muži využiti k zakopávání uhynulých koní.

O dva dny později přijelo do obce velké množství německého vojska, přibližně pět set koní. Jednadvacátého dubna následovaly tanky a obrněná vozidla. Dvacátého čtvrtého dorazily další jednotky, které se v obci ubytovaly. V polích i v samotné obci byla rozmístěna děla a zřízena palebná postavení směřující na Babice a Bílovice.

Téhož dne, kolem páté hodiny odpolední, bombardovala sovětská letadla okolí Křtin. Několik lehkých bomb dopadlo i na území Olomučan, kde způsobily jen nepatrné materiální škody. Bombardování zasáhlo i Blansko.

Dvacátého šestého dubna v deset hodin dopoledne došlo k dalšímu bombardování Olomučan. Tentokrát mělo tragické následky – v lese v Barákách zahynula čtyřletá Anna Kolaříková a šedesáti čtyřletý kovář Jan Kraus. V Blansku byl navíc zabit František Mokrý, olomučanský hostinský.

Na konci měsíce, třicátého dubna, se po celý den střílelo z děl. Mezi německými vojáky byla znatelná nervozita. Druhého května procházely přes obec další jednotky směrem na babickou frontu. Často šlo o mladé, vyčerpané a nezkušené vojáky.

Čtvrtého května se německé jednotky dozvěděly o smrti Adolfa Hitlera. O den později dorazily do obce další posily. Po celý den byla slyšet střelba z děl a detonace z Adamova.

Sedmého května shodila sovětská letadla letáky s výzvou, aby se němečtí vojáci vzdali a přijali kapitulaci. Ti začali s přípravami na ústup – pálili dokumenty, psací stroje i další cennosti. V té době vojenský soud vynesl rozsudek smrti nad pěti dezertéry – dvěma důstojníky a třemi vojíny. Spolu s nimi byl zastřelen i neznámý sovětský zajatec.

Osmého května, po obdržení zprávy o kapitulaci, se po obci pohybovaly skupinky vojáků. Štáb měl celodenní poradu, pokračovalo pálení důležitých dokumentů. V podvečer, kolem páté hodiny, začal ústup německého vojska směrem na Blansko. Trval celou noc. Ráno devátého května vyhodili Němci do vzduchu most u ČKD.

Toho dne, kolem třetí hodiny odpoledne, po šesti letech utrpení přivítali občané Olomučan prvního sovětského vojáka. Krátce poté dorazily další jednotky, včetně rumunských vojáků. V obci vyhrávala místní dechová kapela, prošel slavnostní průvod a na hřišti proběhla manifestační oslava.

Zdroje

  • ŽAMPACH, Vojtěch. Směr Brno. Brno: Blok, 1975. s. 113-115, 137-138, 255-256, 304.
  • RAŠKOVÁ. Závěr 2. sv. války v obci v Olomučanský zpravodaj, 2015. Brno: Obecní úřad Olomučany. s. 1.